Свято Маковія: історія, традиції та прикмети

Кожного року 14 серпня відзначають Першого Спаса або Маковія. В цей день прийнято освячувати мед, а з’явилась ця традиція ще в древні часи, коли було прийнято перший врожай приносити Богу. У церковному календарі це день семи мучеників Маковіїв, а в народі свято називають просто – Маковія або перший спас. Окрім меду освячують мак і воду, а також проводжають літо. Є ще одна традиція освячувати маковійську квітку – букет з м’яти, чебрецю, нагідок, маку.

Цікаво, що саме разом із цим святом розпочинається черговий піст, відомий, як Успенський. Цей двохтижневий піст присвячений святу Преображення Господнього та Успенія Богородиці.Свято Маковія: історія, традиції та прикмети

Які традиція зв’язані з святом Маковія?

Ще з давніх часів в Україні є немало традицій, яких дотримувались 14 серпня. Свято Маковія завжди пов’язували з стравами з маком. Традиційно пекли пироги та різноманітні коржі. При цьому усі вони повинні були випікатись напередодні, а не цього дня. Окрім випічки та приготування святкових страв, дівчатка завжди носили до церкви святити традиційні букети, які називають маковійками. Цікавим є те, що прийнято було відправляти дівчат до церкви ситими, що мало принести хороший урожай наступного року.

Головки маку, які освячували мали велике значення в домі. Їх, навіть, клали під подушку дітками, що мають не спокійний сон. Це повинно було прогнати біду та дати їм хороший міцний сон. Самі маковійські квіти берегли за іконами, як цілюще зілля. Їх можна використовувати у якості ліків для домашньої худоби, а також вони служили оберегом для домі та двору від нечистої сили.

У деяких селах Київщини на Маковія встановлювали високі хрести, прикрашаючи їх квітами і головками маку, а зверху прикріплювали голову із гарбуза з запаленою свічкою всередині, яка нагадувала людський череп. Протягом всієї ночі молодь співала і танцювала, оберігаючи свій маковійський хрест.

За давніх часів також вірили у те, що саме 14 серпня жінкам можуть бути прощені усі замовчані гріхи, якщо вони самі щиро покаються та пробачать собі. Також у цей день віруючі люди востаннє в році купалися в річках і озерах, змиваючи з себе всі гріхи.

Що збирають в букет на Маковія?

Серед квітів у букеті обов’язково повинні бути великі стиглі головки маку. Такий букет називається “маковійчики” або “маковейка”. У нього можна класти також чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави: базилік, м’яту, чебрець, любисток та інші.

Цікава традиція існує на Житомирщині (Полісся) – там в маковейний букет додають моркву, невеликі качани кукурудзи, а ще горох, квасолю, кріп.

До речі, сам мак в українців має кілька сакральних значень. Раніше, ним обсипали господарство “від усього поганого”. Навіть зараз дехто з міських жителів зберіг цю народну традицію ставлення до маку, як до оберегу. До самої весни “маковійчики” прийнято зберігати, як оберіг.

Разом з тим, це свято називають Медовим Спасом, оскільки в цей час якраз настає період збору меду з вуликів. Тому для тих, хто має свій мед, вважається обов’язковим освятити, щоб в наступному році мати ще більший “урожай”.

Крім цього, на Медовий Спас також існує традиція освячувати воду, оскільки спочатку це свято мало тісний зв’язок з Хрещенням Русі. Тому в цей час люди здійснювали хресний хід в річки і самі вмивалися у відкритих водоймах, щоб стати здоровими. Зараз до цих пір на Спаса освячують воду в церквах.

Свято Маковія: історія, традиції та прикметиГадання на Маковія

Одягнувшись в чистий одяг вранці на Маковія мати відправляла дочку до церкви, де після богослужіння священик освячував обв’язані червоними стрічками букети із зібраних напередодні трав. Після освячення, на порозі будинку чекала мати, брала з рук зілля і примовляла: «Нехай твоя доля буде така красива, як квітка, і така щаслива, як ти зараз, прийшла».

Квітки і мак дівчина підвішувала під стелею, часто зверху над образом. Це вважалося як оберіг від злих сил протягом року. Крім цього, цей мак використовувала дівчина, яка хотіла приворожити хлопця. Цим маком дівчина обсівала хлопця тричі, кажучи пошепки: “Щоб ти, мене кинув, коли збереш навколо себе цей мак”.

Чого не слід робити на свято Маковія?

Цього дня не слід працювати і прибирати в будинку, якщо є такі справи, то краще завершити їх напередодні. Також вважалось, що не можна голосно говорити і шумно святкувати, оскільки на це погано реагують бджоли і наступного року не буде доброго врожаю. Не можна сваритися, лаятися або бажати комусь зла, інакше негатив повернеться назад. Оскільки в цей день починається строгий Успенський піст, їсти також можна не все.

Незабаром, прийде і другий Спас – 19 серпня. Його називають Яблучний Спас і святять мед, яблука та інші фрукти. Третій, Горіховий Спас, відзначатимуть 29 серпня.

  • Свято Маковія: історія, традиції та прикмети

    Завдяки співпраці з різноплановими компаніями, маю досвід написання статей на різноманітну тематику. Хобі — кухня та все, що пов’язано з домашніми солодощами. Все це дозволяє мені створювати якісний контент для читачів блогу.

    View all posts