Родимки – Як позбутися родимок на шкірі?

Чи знаєте ви, що приблизно 1% людей у ​​світі народжуються з родимками? Також родимки часто зустрічаються у людей зі світлим кольором обличчя. Але чи варто хвилюватися, якщо на вашому тілі є кілька родимок?

Прочитайте цю статтю, щоб дізнатися, що таке родимки, що їх викликає та як їх лікувати.

Що таке родимки?

Родимки - Як позбутися родимок на шкірі?

Родимки виглядають як плями на шкірі, які зазвичай темніші за ваш звичайний колір обличчя. Звичайні родимки мають ширину кілька міліметрів і можуть бути плоскими або піднятими. Родимки можуть з’явитися будь-де на шкірі, поодинці або групами. Для дорослої людини на тілі зазвичай від 15 до 40 родимок.

Медичний термін для звичайної родимки — «невус», що походить від латинського слова «naevus», що означає родимка. Ви можете мати родимку від народження або придбати її протягом життя. Нові родимки частіше з’являються в дитинстві або підлітковому віці. Родимка може збільшуватися або зникати з часом. З деяких родимок може рости волосся. Середня тривалість життя звичайного крота становить близько 50 років.

Якщо у дорослого з’являється нова родимка, схожа на зовнішній вигляд, або ваша стара родимка змінює форму чи колір, вам, можливо, потрібно буде звернутися до лікаря.

Що викликає родимки?

Родимки з’являються, коли спеціальні клітини, які називаються меланоцитами, скупчуються в певній точці вашої шкіри. Меланоцити — це клітини шкіри, що виробляють пігмент, які рівномірно розподілені, щоб захистити вас від шкідливих сонячних променів.

Ваші гени відіграють важливу роль у формуванні родимок. Мутація в гені BRAF відповідає за кластеризацію меланоцитів, що призводить до утворення родимок. Такі фактори, як вплив сонячного світла або гормональні зміни, які спостерігаються під час вагітності, також можуть призвести до утворення нових родимок або змінити організм. форми або кольору вже існуючих.

Види родимок

Залежно від походження та властивостей родимки можуть бути різних типів, як обговорюється нижче.

1. Вроджені родимки

Як випливає з назви, ці родимки присутні на тілі від народження. Більшість вроджених родимок самі по собі нешкідливі, хоча вони можуть збільшуватися в розмірах або змінювати колір у міру зростання дитини. Однак варто згадати, що деякі дослідження показали, що люди з більшими вродженими родимками мають вищий ризик розвитку раку шкіри.

2. Набуті родимки

Це звичайні родимки, які з’являються на тілі після народження. Люди зі світлим відтінком шкіри або рудим волоссям більш схильні до цього. Самі по собі ці родимки не є раковими. Але люди з більш ніж 50 звичайними родимками більш схильні до меланоми, злоякісної пухлини через неконтрольований ріст меланоцитів.

3. Атипові родимки

Також відомі як диспластичні невуси, ці родимки часто мають неправильну форму і можуть виглядати як меланома. Ви можете отримати нетипові родимки будь-де на тілі, наприклад на голові, шиї, спині або тулубі. Зазвичай вони мають неправильну форму і мають один колір. Ви повинні уважно спостерігати за нетиповими родимками на предмет зміни форми чи кольору, щоб переконатися, що вони не перетворяться на меланоми.

Люди з синдромом FAMMM зазвичай мають сімейну історію родичів з кількома нетиповими родимками на тілі. Цей синдром також пов’язаний з більш високим ризиком злоякісних меланом і навіть інших злоякісних новоутворень, таких як рак підшлункової залози. Мутація в гені CDKN2A разом з мутацією BRAF присутня приблизно в 40% випадків.

4. Шпіц Неві

Ці родимки мають куполоподібну форму і можуть бути рожевого або коричневого кольору. Вони зазвичай з’являються у дітей та молодих людей до 20 років. Вони швидко ростуть до розміру 1 см, а потім залишаються нерухомими. У деяких випадках невуси шпіца можуть розкритися і викликати кровотечу. Оскільки зовні невуси шпіца дуже схожі на меланому, бажано пройти обстеження у дерматолога, щоб виключити будь-які злоякісні новоутворення.

Як можна лікувати родимки?

Більшість родимок доброякісні за своєю природою і не потребують лікування. Однак, якщо ви відчуваєте біль, свербіж або кровотечу з родимки, вам слід негайно звернутися до лікаря. Деякі люди також можуть захотіти видалити родимку з косметичних міркувань. Ваш дерматолог може запропонувати найкращий варіант лікування для вас залежно від ваших потреб.

1. Хірургічне видалення

Лікар видалить родимку хірургічним шляхом, особливо якщо є підозра на злоякісне утворення або таке, що може призвести до раку шкіри.

2. Лазерне лікування

Лазерне лікування у професіонала може полегшити зовнішній вигляд родимки. Але для отримання видимих ​​результатів може знадобитися кілька сеансів, а в деяких випадках це може призвести до зміни кольору шкіри.

3. Хірургічне гоління

Цю процедуру знову проводить лікар. Родимку зголюють за допомогою хірургічного леза, а клітини відправляють на біопсію, щоб виключити будь-яку злоякісність.

4. Заморожування

Ваш лікар розпилює невелику кількість рідкого азоту на родимку, щоб заморозити клітини, що викликають пігментацію. Заморожування може спричинити утворення пухирів, які зазвичай заживають самостійно.

5. Домашні засоби

Ви можете натерти родимки яблучним оцтом або часниковою олією, щоб освітлити їх вигляд. Однак ефективність цих методів науково не доведена.Фахівці радять не намагатися видалити родимку шляхом висічення в домашніх умовах, оскільки це може призвести до інфікування, рубців або навіть раку шкіри.


Як дізнатися, чи є родимка раковою?

Родимки - Як позбутися родимок на шкірі?

Найкращий спосіб виявити родимку, яка може перетворитися на рак, — це дотримуватися методу спостереження ABCDE. Перевірте, чи немає у вашій родимці:

1. Асиметрія:

Перевірте, чи не виглядає родимка асиметричною, тобто дві половини родимки не схожі за формою, розміром або кольором.

2. Кордон:

Перевірте, чи межі нормальної родимки більш-менш гладкі та округлі. Якщо ваша родимка має нерівну облямівку, можливо, варто її перевірити.

3. Колір:

Ви повинні перевірити будь-яку раптову зміну кольорів. Звичайні родимки мають один відтінок коричневого, тоді як меланоми можуть мати різні кольори, наприклад червоний, білий або синій.

4. Діаметр або темні кольори:

Будь-яка родимка, діаметр якої перевищує 6 мм, може викликати занепокоєння. Крім того, меланоми переважно темного кольору, але деякі можуть бути білими.

5. Розвиток:

Будь-яка раптова або швидка зміна форми, розміру або кольору родимки може бути сигналом про зміни, що відбуваються в ній, і вимагати консультації з вашим лікарем.

Найкраще стежити за появою на вашому тілі старих або нових родимок і звернутися до лікаря, якщо ви підозрюєте щось незвичайне.

Різниця між шкірним тегом і родимкою

Шкірна мітка — це м’який наріст шкіри у вигляді бородавок, м’яких фібром тощо. Шкірна мітка — це шкірний наріст тілесного кольору, що звисає зі стебла. Зазвичай вони з’являються через старіння. Вони переважно доброякісні. Однак, якщо ви підозрюєте будь-які аномалії на шкірі, вам слід звернутися до лікаря.

Чи відростають родимки після гоління?

Родимка, яка була поголена або видалена хірургічним шляхом, не відновиться нормально, якщо всі клітини родимки були видалені. Якщо родимка повертається після видалення, це означає, що деякі залишкові клітини родимки залишилися в шкірі. У рідкісних випадках родимки можуть повертатися, якщо в них є ракові клітини.

Скільки часу потрібно, щоб родимка зникла?

Деякі родимки можуть зникати самі по собі протягом певного періоду часу, але процес відбувається дуже повільно. Якщо використовувати хірургічні процедури видалення, родимка зникне негайно, але цей процес може залишити шрам.

Коли звернутися до лікаря щодо родимок?

Необхідно негайно звернутися до лікаря, якщо ви помітили такі симптоми:

  • На вашій шкірі є пляма, яка виглядає інакше, ніж інші родимки на вашому тілі. Це пляма відома як «гидке каченя» і може свідчити про початок меланоми.
  • Ви відчуваєте біль, подразнення, виділення крові або гною в місцях навколо родимки.
  • Виразка, яка не заживає на родимці або біля неї.
  • На вашій шкірі швидко з’являється багато нових плям або нерівностей, схожих на родимки.

Висновок

Родимка — це темна пляма на шкірі, яка може бути природжена або придбана протягом життя. Родимки можуть бути різних типів і зазвичай самі по собі нешкідливі. У рідкісних випадках родимки можуть призвести до раку шкіри, який називається меланомою. Ви піддаєтеся більшому ризику, якщо у вашій родині є випадки меланоми. Слідкуйте за родимками і зверніться до лікаря, якщо помітите на них небажані зміни.