Кліщі – Як витягнути кліща?

Що таке кліщі і які хвороби вони поширюють?

Кліщі - Як витягнути кліща?

Можливо, ви вже знаєте, що кліщі викликають хворобу Лайма. І, можливо, ви чули, що вони також можуть заразити вас плямистою лихоманкоюСкелястих гір. Але ці тварюки на цьому не зупиняються. Насправді, вони поступаються лише комарам у поширенні хвороб серед людей.

Кліщі споріднені павукам, тому у них вісім ніг. У них плоскі овальні тіла, які роздуваються під час їжі. І вони харчуються кров’ю всіх видів тварин, від птахів до оленів і людей.

Вони також дуже маленькі. Навіть дорослі кліщі розміром приблизно з насіння яблука, якщо вони щойно не харчувалися. Це означає, що їх важко помітити, частково тому вони так добре передають хвороби, не потрапляючи в очі.

Чи всі кліщі поширюють хворобу?

В основному люди хворіють такими кліщами:


 • Український собачий кліщ, також званий деревним кліщем
 • Чорноногий кліщ, також званий оленячим кліщем
 • Коричневий собачий кліщ
 • Кліщ узбережжя Мексиканської затоки
 • Самотня зірка галочка
 • Лісовий кліщ Скелястих гір
 • Західний чорноногий кліщ

Де вони живуть?

Ви можете знайти принаймні один вид кліщів-переносників хвороб будь-де в Україні, хоча в деяких місцях їх більше, ніж в інших. І в різних регіонах країни є різні типи, які переносять різні захворювання.

Наприклад, хвороба Лайма в основному є проблемою на північному сході та верхньому середньому заході.

Кліщі влаштовують свої домівки в лісистій місцевості з великою кількістю кущів, високих трав і бур’янів, а також підстилки листя – це хороші місця, щоб зачепитися за тварин, що проходять повз. Вони осідають на зарослих ділянках у вашому дворі, на дровах і навіть у годівницях для птахів.

Хто, ймовірно, буде укушений?

Це не лише ті, хто гуляє на природі. Фактично, більшість людей з хворобою Лайма отримали укуси під час ігор, садівництва чи роботи на подвір’ї прямо біля свого будинку.

Кліщі також можуть кататися на тваринах, таких як домашні тварини чи миші, і випадати, коли вони проходять через ваше подвір’я. Якщо ви живете в районі, де є кліщі, ви можете бути укушеними.

Які хвороби вони поширюють?

Кліщі поширюють хворобу, передаючи бактерії, віруси та паразитів (організми, які харчуються своїми господарями). Більшість із цих захворювань викликають типові грипоподібні симптоми, такі як озноб, лихоманка, головний біль і біль у м’язах.

Анаплазмоз: на північному сході та верхньому середньому заході ви отримуєте цю хворобу від чорноногого кліща. На західному узбережжі це від західного чорноногого кліща. Це дає типові симптоми, і його лікують антибіотиками.

Бабезіоз: ще одна хвороба, викликана чорноногим кліщем на північному сході та верхньому середньому заході, цього разу ви отримуєте паразитів у своїх еритроцитах. Це може бути небезпечним для життя, якщо ви літній, вам видалили селезінку або маєте слабку імунну систему.

Borrelia Mayamotoi: знову ж таки, ви отримуєте це від чорноногих кліщів на північному сході та верхньому середньому заході. Ви можете відчувати біль у суглобах разом із симптомами грипу. Лікується антибіотиками.

Кліщова лихоманка спричинена деревним кліщем. У вас може бути лихоманка протягом кількох днів, потім деякий час ви відчуваєте себе добре, а потім лихоманка ще кілька днів. Для більшості це легке захворювання.

Хвороба Лайма: мабуть, найпоширеніша хвороба, викликана кліщами.

На ранній стадії у вас може з’явитися виразний висип у вигляді «бичачого ока» разом із симптомами, схожими на грип. Якщо ви не лікуєте хворобу Лайма, це може призвести до серйозних проблем, таких як:

 • Проблеми з мозком і нервовою системою
 • Біль у суглобах, який не зникає
 • Проблеми з серцем
 • Проблеми з пам’яттю і чітким мисленням

Ви щойно виявили кліща у своєї дитини! Шо тобі варто зробити?

По-перше, не панікуйте. Це правда, що хвороба Лайма є найпоширенішою хворобою, що передається кліщем, в Україні. Але ризик розвитку хвороби Лайма у вашої дитини після укусу кліща дуже низький.

Однак для безпеки ви захочете видалити кліща якнайшвидше. Ризик зараження зростає через 24–48 годин після прикріплення кліща до шкіри.

Кліщі - Як витягнути кліща?

Що робити

Крок 1. Використовуйте пінцет, щоб міцно захопити кліща за його голову або рот біля шкіри. Використовуйте збільшувальне скло, якщо воно у вас є, щоб чітко побачити кліща.

Крок 2. Міцно та впевнено потягніть, поки кліщ не відпустить шкіру. Не крутіть кліща і не розгойдуйте його з боку в бік. Якщо частина кліща залишилася в шкірі, не переживайте. Згодом вона вийде сама по собі.

Крок 3. Відпустіть кліща в банку або пакет на блискавці.

Крок 4: Вимийте руки та місце укусу водою з милом.

Крок 5: протріть місце укусу спиртом, щоб продезінфікувати шкіру. Потім зателефонуйте своєму лікарю, який, можливо, захоче побачити кліща. Іноді лікарі призначають профілактичну дозу антибіотиків для дітей з високим ризиком хвороби Лайма.

Примітка: ніколи не використовуйте вазелін або гарячий сірник, щоб убити та видалити кліща. Ці методи не видаляють кліща зі шкіри, а можуть змусити його заритися глибше.

Коли я повинен викликати лікаря?

Негайно викликайте лікаря, якщо у вашої дитини:

 • червоно-кільцевий висип або шкіра, яка червона та роздратована
 • грипоподібні симптоми
 • біль у суглобах або набряк суглоба
 • лицьовий параліч (неможливо рухати частинами обличчя)

Інші умови також можуть викликати ці симптоми. Але ранній огляд вашої дитини означає, що якщо це хвороба Лайма, лікування можна розпочати швидко.