Качка мандаринка – Який опис та характеристика качок мандаринок?

Качка мандаринка ( Aix Galericulata ) належить до загону гусеподібних, родини качиних. Це маленька качечка, дуже характерного забарвлення.

Качки мандаринки в Азії є символом вірного і тривалого кохання і сімейного щастя. Пари цих птахів дарують молодятам в якості весільного подарунка.

Качка мандаринка - Який опис та характеристика качок мандаринок?

Виникнення

Природним місцем проживання качок мандаринів є східна частина Сибіру, ​​Китай і Японія. Місцем зимівлі, куди мігрують азіатські популяції, найчастіше є південний Китай. Корінне населення Японії взагалі не мігрує і веде осілий спосіб життя. Це лісові качки, що мешкають в околицях середньолісових річок з численними острівцями та озерами з широко зарослими берегами. Також їх можна зустріти біля кам’янистих струмків.

В Азії популяція в 1992 році становила близько 20 000 особин і почала різко скорочуватися, тому була створена програма збереження цього виду. Качки мандаринки виловлювали і вивозили в інші країни. Є припущення, що головною причиною того, що популяція мандаринів не повністю виродилася, є їхнє несмачне м’ясо.

В Англії та Данії послідовно створювалася дика популяція качок мандаринів, завдяки чому в даний час в дикій природі живуть і активно розмножуються близько 7000 особин.

Відома у всьому світі селекціонерам декоративних птахів. Вона отримала популярність і обожнювання завдяки своєму красивому барвистому оперенню. Вона дуже добре акліматизувалася в Європі.

У Польщі вважається втікачом із зоологічних садів, її можна зустріти в парках і садах, де є менша або більша водойма. У Варшаві її можна побачити в Королівському парку Лазєнки.

Качка мандаринка - Який опис та характеристика качок мандаринок?

Характеристика

Відносяться до загону малих качок, маса їх тіла становить від 428 до 693 г. Розмах крил досягає 24 см. Мандарини — вид качок з вираженим статевим диморфізмом оперення.

У шлюбний період у самця на голові є плоский гребінь, зроблений з різнокольорових пір’я – зеленого, червоного, білого і коричневого. Лоб темного кольору, на скроні біла смуга. Нижня область навколо очей і щоки помаранчеві, дзьоб виразно червоний. Оранжево-коричнево-білі пір’я радіально відходять від щоки, утворюючи щитоподібну форму. Шия і частина грудей фіолетові, блискучий металік. Цей фрагмент з боків тулуба відділений від грудей двома білими смугами на чорному тлі. Решта грудей і живота білі.

Крила білі, пір’я мають ніжний чорний малюнок на кінцях. У складеному вигляді вони виглядають смугастими. Махові пера коричнево-червоно-білі. Хвіст досить довгий, пір’я коричневого кольору. Ноги оранжево-червоні, досить довгі, зсунуті до задньої частини тіла, а пальці з’єднані перетинками для зручності активного плавання. Пір’я самки і самця змащені виділеннями півнячої залози, завдяки чому пір’я не намокають і птах може вільно плавати. Молодняк позбавлений жуйної залози і натирається секретом батьків, поки вона не розвинеться.

Самки не мають такого ефектного і барвистого оперення. Це особливість, завдяки якій самка з дитинчатами може непомітно для хижаків ховатися в траві. Самки качки мандаринки мають сіро-коричневе оперення. Вони мають більш темне забарвлення на верхній частині тіла, тоді як нижня сторона тіла біла. На грудях є характерні біло-коричневі пір’я, які створюють візуальний ефект цяточки. Гребінь на голові не такий великий, як у самця. Навколо ока є білий обідок, що тягнеться вздовж лінії ока назад. Дзьоб і ноги буро-червоного кольору. Пташенята мають оперення, схоже на статевозрілі самки.

У польоті особини обох статей характерно райдужні синьо-зелені.

Розмноження та гніздування

Качка мандаринка - Який опис та характеристика качок мандаринок?

У природних умовах качки мандаринки гніздяться в дуплі дерева, яке може бути до тридцяти футів над землею. Птахи спаровуються взимку і можуть проводити разом кілька сезонів розмноження. Відомі пари, які протягом усього життя залишалися моногамними. Готуючись до відкладання яєць, самка вистилає гніздо гілками та очеретом. Відкладає 9-13 яєць з інтервалом в день. Висиджує яйця виключно самка протягом 28-30 днів.

Коли пташенята вилуплюються, самка злітає вниз і закликає пташенят вистрибнути з гнізда. Дивовижно, але всі пташенята приземляються неушкодженими та йдуть годуватися. Пташенята здатні літати через 45 днів і покидають зграю.

Харчування

Качка мандаринка - Який опис та характеристика качок мандаринок?

Природна їжа мандаринів складається з водних і наземних рослин, рису та інших злаків. У раціоні також можна спостерігати безхребетних, комах, дощових черв’яків, жолуді та насіння дерев. Мандаринів, яких утримують як декоративних птахів, необхідно підгодовувати. Можна використовувати готові гранули для качок.

Утримання в неволі

Качка мандаринка - Який опис та характеристика качок мандаринок?

Качки мандаринки добре переносять утримання в вольєрах площею 16-20 м 2 , обладнаних невеликим ставком площею 4-6 м 2 і численними порожнистими стовбурами дерев. Також у вольєрі можна посадити типову водну рослинність. Місце для гнізда птахи найчастіше вибирають самостійно. Дуже добре працюють ящики на високих ніжках, до яких мають підлітати птахи.

Басейн потрібно легко осушувати і часто мити, оскільки вода, яка не замінюється, може викликати багато захворювань у качок. Пластикові баки дуже зручні.

Цікаві факти про качку мандаринку

Качка мандаринка - Який опис та характеристика качок мандаринок?

Ось кілька цікавих фактів про качку мандаринку:

  • в Кореї птахи цього виду вважаються символом щастя, миру і багатодітності;
  • самці казково барвисті лише в шлюбному оперенні. Коли вони переходять на спокій, їх майже не відрізнити від самок;
  • цих птахів можна зустріти не лише у варшавському парку Лазєнки, а й у парку Скаришевського на іншому березі Вісли.