Чому болять коліна і що з цим робити

Причиною може бути не тільки травма. Іноді мова йде і про речі серйозніше.

Коли треба терміново звертатися за допомогою

Якнайшвидше звернетеся в травмпункт, до хірурга, а то в залежності від самопочуття – викликайте швидку, якщо:

 • ви не можете перенести вагу тіла на постраждалу ногу: настільки нестійке коліно;
 • навколо колінного суглоба спостерігається помітний набряк;
 • у вас не виходить повністю розігнути або зігнути коліно;
 • суглоб виглядає деформованим;
 • коліно почервоніло, припухло і болить, і разом з цим ви відзначаєте підвищення температури тіла;
 • ти зовсім недавно вдарився коліном, і тепер воно сильно болить.

Такі симптоми характерні для переломів, вивихів, гострих запальних захворювань. Якщо ці порушення не лікувати, вони можуть привести до самих неприємних наслідків – аж до інвалідності або смерті.

Чому болять коліна

Ось кілька найбільш поширених причин:

 • навколо колінного суглоба спостерігається помітний набряк;
 • у вас не виходить повністю розігнути або зігнути коліно;
 • суглоб виглядає деформованим;
 • коліно почервоніло, припухло і болить, і разом з цим ви відзначаєте підвищення температури тіла;
 • ви зовсім недавно вдарилися коліном, і тепер воно сильно болить.  Такі симптоми характерні для переломів, вивихів, гострих запальних захворювань. Якщо ці порушення не лікувати, вони можуть привести до самих неприємних наслідків – аж до інвалідності або смерті.

Чому болять коліна

Ось кілька найбільш поширених причин.

Травми меніска

Меніск – це хрящ, який виконує роль амортизатора в колінному суглобі. Його товщина всього 3-4 міліметри. Незважаючи на це, хрящик досить міцний. Але все ж і він буває уразливий. Наприклад, якщо ви різко повернетесь на навантаженому коліні, меніск може надірватися. Симптоми цього – біль і набряк в коліні. Втім, вони збігаються з ознаками інших травм, тому постановку діагнозу необхідно довірити фахівцеві.

Пошкодження зв’язок

Найчастіше страждає так звана передня хрестоподібна зв’язка (ПКС) – одна з чотирьох зв’язок, що з’єднують в рамках колінного суглоба гомілку і стегно. При різкому розвороті коліна можуть утворитися мікророзриви, а то і повноцінний розрив. Такі травми трапляються у людей, що займаються футболом, баскетболом або іншими видами спорту, які вимагають раптових змін напрямку руху.

Розриви і запалення сухожиль

Сухожилля – це волокнисті тканини, за допомогою яких м’язи кріпляться до кісток. При різких рухах або великих навантаженнях вони теж схильні до розтягування, а то і розривів. Крім того, навантаження може привести до розвитку запалення – так званому колінного тенденіти.

Бурсит

Деякі пошкодження коліна здатні стати причиною запалення навколосуглобових сумок (бурс) – невеликих заповнених рідиною мішечків, які зменшують тертя між суглобом і оточуючими його зв’язками і сухожиллями. Запалення слизової оболонки бурс дає про себе знати набряком, підвищенням температури шкіри в постраждалій області, скутістю і болем.

Синдром клубово-великогомілкової тракту

Так називають запалення зв’язки, яка проходить від зовнішньої частини таза по тазостегнового і колінного суглобів. Цей елемент відіграє важливу роль в стабілізації коліна. При затяжних одноманітних рухах, пов’язаних з постійним згинання та розгинання ноги, зв’язка може запалитися. Ця поширена травма, як правило, буває у тих, хто захоплюється бігом, їздою на велосипеді, походами в гори і пауерліфтингом.

Вивих колінної чашечки (надколінка)

Це ситуація, коли трикутна кістка, що прикриває коліно спереду, зсувається зі свого звичайного місця – як правило, до зовнішньої сторони суглоба. Цей зсув помітний і болісний. Не намагайтеся вправити кістку самостійно! Таку процедуру може виконувати тільки хірург-травматолог.

Забій

Ви впали або вдарилися коліном, і тепер на ньому є синець, воно припухло і болить. Так проявляє себе удар.

Перелом

Кістки коліна, в тому числі колінної чашечки, можуть бути зламані при падінні або сильному ударі. Люди, які страждають остеопорозом, іноді заробляють переломи, просто зробивши незграбний крок.

Пателлофеморальний больовий синдромЦей синдром ще називають «колінами бігунів». Він не пов’язаний з травмою, тут дещо інший механізм.Колінна чашечка (пателло) під час згинання-розгинання коліна зміщується вгору і вниз по суглобу. Іноді між пателло і суглобом (слово «феморальний» означає «стегновий») може виникати подразнення.Якщо ви відчуваєте тягне біль над колінної чашечкою або в коліні, яка посилюється при підйомах і спусках або при сидінні з підігнутими ногами, можливо, мова йде саме про пателлофеморальний больовий синдром. Дане порушення частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків.

У вас змінилася ходаМоже, ви потягнули м’язи стегна. Або, наприклад, наступили на щось гостре і тепер намагаєтеся пересуватися так, щоб зайвий раз не потривожити травмоване місце на ступні. Такі ситуації змушують вас міняти ходу. А це, в свою чергу, здатне привести до зайвого навантаження на колінний суглоб. Звідси і хворобливі відчуття.

Зайва вагаЦе ще один фактор навантаження на коліна, через якого може спостерігатися біль і скутість в суглобах і м’язах ніг.

У вас розвивається один з видів артритуЇх існує понад 100 різних типів. Ось різновиди артриту, які найчастіше зачіпають коліно:

 • Остеоартрит. Його причина – знос хрящової тканини в колінному суглобі.
 • Ревматоїдний артрит. Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує суглоби тіла. У тому числі і колінний.
 • Подагра. Цей тип артриту виникає, коли в суглобах накопичуються кристали сечової кислоти. Хоча подагра частіше вражає великі пальці ніг, вона також може виникати в колінах.
 • Септичний артрит. Мова про інфекції суглобів, яка може розвинутися або після проникаючої травми, або при попаданні мікробів з кровотоком з іншої частини організму.

Що робити, якщо у вас болять коліна

Якщо неприємні відчуття тривожать вас довше двох-трьох днів, варто проконсультуватися з лікарем. Наприклад, з такої причини: то, що ви приймаєте за звичайний забій, цілком може виявитися травмою меніска. А пошкодження цього хряща збільшують ризик розвитку остеоартриту та інших проблем з суглобами в майбутньому.Почніть з терапевта. Медик вислухає ваші скарги, розпитає про спосіб життя, харчування, тренуваннях, поданих. І в залежності від передбачуваного діагнозу направить вас до профільного фахівця – ревматолога, хірурга-ортопеда, фізіотерапевта … Можливо, будуть потрібні деякі дослідження: рентген, УЗД, магнітно-резонансна томографія коліна, а також аналіз крові і рідини з колінного суглоба. Подальше лікування буде залежати від результатів огляду та тестів.Поки ви не дійшли до медика або якщо впевнені, що нічого страшного з вами не відбувається, можна полегшити стан домашніми методами.

1. Дайте коліну відпочитиЗробіть перерву у своїй звичайної діяльності, щоб зменшити повторювані навантаження на суглоб. Для відновлення після легень травм, як правило, вистачає пари днів. Якщо ж стан серйозніший, термін відпочинку повинен бути довше і є привід обговорити цю тему з лікарем.

2. Прикладіть до потерпілого коліну холодНаприклад, загорнутий в тонкий рушник пакет з льодом, грілку з крижаною водою або холодний марлевий компрес. Це допоможе зняти набряк і зменшити біль. Тримайте компрес не довше ніж 20 хвилин.

3. Використовуйте еластичний бинтВін допоможе запобігти накопиченню рідини в пошкоджених тканинах і зробить коліно більш стійким. Слідкуйте, щоб бинт не заважав кровообігу.

4. Полежіть з піднятими ногамиНаприклад, помістіть їх на валик дивана або підкладіть подушку. Це допоможе зменшити набряклість.

5. Прийміть безрецептурне знеболюючеНестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – той же ібупрофен або напроксен – можуть зменшити дискомфорт при болях і набряках. Але врахуйте, що такі ліки також мають побічні ефекти, тому їх не можна використовувати постійно.

 • Чому болять коліна і що з цим робити

  Лікар-невропатолог вищої категорії, к.мед.н.
  Член Всеукраїнської Асоціації неврологів, психіатрів та наркологів, член Європейської Асоціації Нейрореабілітації та Всеукраїнського товариства нейрореабілітації. Член Української Асоціації боротьби з інсультом, член Українського лікарського товариства у Львові.

  View all posts