Ангіна у дорослих: види, симптоми та способи лікування

Навряд чи знайдеться багато дорослих людей, що не чули про таке захворювання, як ангіна. Проте для початку, нагадаємо, що ангіна – це запалення піднебінних мигдалин, розташованих в області носоглотки. Це захворювання тягне за собою не тільки неприємні та болісні відчуття, але й чимало ускладнень у разі неправильного лікування чи його відсутності. Про те, що робити при ангіні у дорослих знає далеко не кожен, саме тому ми пропонуємо вам прочитати цю статтю.

Основні симптоми ангіни

Ангіну дуже часто плутають із іншими гострими респіраторними інфекціями, тому що у людини підвищується температура, морозить, болить горло. Проте є певні ознаки, які допомагають розпізнати саме це захворювання, серед яких:

 • червоні та досить опухлі мигдалини;
 • білий наліт на горлі;
 • температура тіла вище 38,5 ° С;
 • шийні лімфовузли збільшені та чутливі;
 • кашель відсутній.

Якщо окрім високої температури, ломоти у тілі та болю у горлі, у вас спостерігається ще хоча б два з вищеперерахованих симптомів, то швидше за все у вас ангіна.

Коли не слід навіть пробувати лікуватись дома та негайно викликати швидку допомогу?

Зверніть увагу, не слід навіть шукати, що робити при ангіні у дітей, тут відповідь лише одна – негайно звертатись до лікаря!Ангіна у дорослих: види, симптоми та способи лікування

Дорослим теж потрібна швидка медична допомога, якщо у вас такі симптоми:

 • стало важко дихати;
 • з’явився набряк язика і/або шиї;
 • м’язи шиї і щелепи напружені настільки, що складно відкрити рот;
 • стало важко, майже неможливо ковтати слину і вона починає витікати з рота.

Ці симптоми говорять про те, що гострий тонзиліт (відомий, як ангіна) виходить з-під контролю і стає смертельно небезпечним. Звісно такі ситуації не є частими, проте при таких симптомах – бийте на сполох.

Види ангіни у дорослих

На сьогодні, залежно від ступеня тяжкості гнійно-запального процесу, ангіна може бути:

 • катаральна – це найлегший вид ангіни, який досить просто та швидко лікується;
 • фолікулярна – для цього виду ангіни характерна поява гнійних пухирців або фолікулів на поверхні мигдалин;
 • лакунарна – це вже більш широке гнійне ураження мигдалин і характеризується тяжким перебігом, часто з розвитком різноманітних ускладнень;
 • некротична ангіна є найбільш важкою формою захворювання і характеризується некротизацією мигдалин.

Лікування при ангіні, що робити у першу чергу?

Ангіна у дорослих: види, симптоми та способи лікуванняЛікування гнійної ангіни бактеріального походження відбувається з допомогою антибіотиків. Найчастіше використовуються антибіотики пеніцилінового ряду (амоксицилін), макроліди (азитроміцин, кларитроміцин). Якщо ангіна вірусного походження призначають противірусні препарати.

При ангіні потрібно не тільки приймати антибіотики, але й проводити місцеву антибактеріальну терапію у вигляді полоскань горла, зрошення мигдалин антисептичними розчинами (Мірамістин), вприскування спреїв і аерозолів (Гексорал, Стопангин, Максиколд і ін).

Якщо хвороба супроводжується високою температурою, інтоксикацією і вираженим запальним процесом, то лікарі призначають симптоматичну терапію у вигляді жарознижуючих і протизапальних засобів, наприклад, парацетамол, нурофен і т.д..

Також дуже дієвий метод лікування при ангінні використовування інгаляції.  Принцип дії приладу – подача в ротову порожнину і носоглотку пару з лікарським засобом. Як розчин використовуються, приготовані відвари трав, мінеральна вода, фізрозчин і препарати, призначені лікарем в залежності від ступеня тяжкості недуги.

Суворо дотримуйтесь пропорції ліків, які вам рекомендував лікар. Наголошуємо, що вони дуже індивідуальні, для дорослого, дитини, літньої людини вони можуть бути різні. Інгаляцію роблять не більше 7-10 хвилин, дихати слід спокійно, рівномірно вдихаючи і видихаючи.

Ангіна у дорослих: види, симптоми та способи лікування

Інгалятор OMRON NE-C28P

Для того аби при вживанні усіх цих ліків та протіканні захворювання не порушувати ваш імунітет та мікрофлору загалом, частіше всього призначають прийом пробіотиків та вітамінів. Все це повинно поєднуватись із правильним режимом дня, відпочинком та здоровою їжею.

Запам’ятайте, при несвоєчасному чи неправильному лікуванні ангіни, можуть виникати значні ускладнення, що вражають різні органи та системи. Це може бути розвиток ревматоїдного артриту, пієлонефриту, міокардиту та багатьох інших неприємних захворювань. Також часто неправильне лікування призводить до того, що ангіна стає хронічним захворюванням.

Звісно є багато народних методів, проте вони можуть бути використані лише у комплексі із правильно призначеним лікуванням!

 • Ангіна у дорослих: види, симптоми та способи лікування

  Лікар-оториноларинголог дорослий, лікар отоларинголог дитячий, кандидат медичних наук, доцент кафедри отоларингології ЛНМУ ім. Д. Галицького. Активний учасник профільних конференцій та симпозіумів. Автор 84 наукових праць.

  View all posts