Сепарація – Що таке сепарація?

Сепарація – процес психологічного відділення дитини від батька. Докладніше розповідаємо у статті.

Простіше кажучи , це те, як дитина стає самостійною і незалежною людиною, а її стосунки з батьками перестають бути ієрархічними (дитина — доросла), а поступово стають рівноправними (доросла — доросла).

Сепарація - Що таке сепарація?

Коли починається сепарація

Сепарація розпочинається з першого дня життя дитини. Спочатку дитина повністю залежить від батьків, особливо від мами. У міру дорослішання вона починає самостійно взаємодіяти із зовнішнім світом – і її вже не так сильно потрібна допомога батька. Це відбувається, якщо у дитини досить хороша опора в особі батьків, яких, якщо потрібно, можна повернутися за підтримкою.

Не варто розуміти сепарацію як «набір галочок», заробивши які дитина стане повноцінною та самостійною особистістю. Це процес довжиною у життя, і ґрунтується він на внутрішніх змінах дитини. Наприклад, коли людина з’їхала від батьків, це не означає, що сепарувалася. Навіть якщо вона на іншому краю світу, а в голові мама продовжує коментувати кожну її дію, і це отруює її життя, то вона не сепарувалася.

Сепарація – двосторонній процес. Завдання батьків — відпустити дітей, хоч би як важко це давалося, а завдання дитини — вчасно відокремитися і розпочати самостійне життя.

Навіть якщо батько не впорається з цим завданням, дитина все одно зможе сепаруватися, вирости і вибрати своє життя, а не те, що їй пропонує сім’я. Але це буде складніше.

Сепарація - Що таке сепарація?

Етап сепарації необхідний, щоб стати зрілою особистістю, будувати здорові стосунки із сім’єю, друзями та колегами, розпоряджатися своїм життям самостійно, не вимагаючи схвалення оточуючих.

Що відбувається, коли людина не сепарувалась

Суворого набору критеріїв, яким можна визначити, що людина не сепарувався, немає. Але деякі ознаки :

  • не вміє сама приймати рішення, чекає вказівки, як треба вчинити, або робить це на кшталт батьківських установок;
  • фінансово залежить від батьків. Важливо розуміти, що попросити фінансової допомоги у батьків у скрутну хвилину — норма. Інша річ, коли дорослу дитину повністю утримують батьки;
  • телефонує з батьками кілька разів на день. «Дитина» відчуває необхідність набрати батькам, навіть якщо вона цього не хоче або просто нема про що поговорити. Якщо вона не зателефонує батькам кілька разів на день, відчуватиме провину. Дзвінками вона намагається відкупитися від батьків;
  • часто відчуває почуття провини перед батьками;
  • роками “шукає себе”, не розуміє, чого хоче від життя;
  • з іншими людьми може поводитися по-дитячому: ображатися, не розмовляти, не визнавати свою провину, ніколи не вибачається. Людина неспроможна поставитися себе критично і вважає, що така позиція у відносинах правильна;
  • не впевнена в собі;
  • часто зачаровується людьми або, навпаки, не підпускає їх надто близько;
  • спілкується з людьми авторитетніше за себе, старше;
  • у відносинах з партнером чекає яскраво вираженого прояву кохання.

Можна запитати себе: наскільки я вільна від правил і установок, нав’язаних іншими? Якщо людина каже, що вона житиме «не так, як батьки», значить, вона ще не сепарувалася.

Приклад вживання на «Секреті»

«Ще варто придивитися до мами обранця. Якщо він у всьому її слухається і виконує будь-яке доручення, то швидше за все сепарація так і не відбулася. Такий чоловік досі сильно прив’язаний до мами, а та його оберігає як квочка — і будь-яка дівчина, на її думку, буде недостатньо чудовою для нього».

(З тексту про те, чому чоловік може ухилятися від шлюбу.)

Помилки у вживанні

Не плутайте сепарацію та сепаратизм. Це коли частина території держави хоче відокремитися та створити нову автономну державу.

Факт

Слово «сепарація» має інше значення. У медицині сепарація означає обточування зубної емалі надання зубам естетичного вигляду або перед встановленням коронок. Лікар знімає поверхню зуба на глибину не більше 0,25 мм, а далі шліфує та покриває її захисним шаром.

Магнітна сепарація

Магнітна сепарація, спосіб відокремлення магнітних матеріалів від немагнітних, а також поділу матеріалів на фракції за їх магнітними характеристиками. Заснований на використанні відмінності магнітних властивостей ( магнітної сприйнятливості , залишкової індукції, коерцитивної сили та ін) компонентів механічної суміші або середовища в неоднорідному полі постійних магнітів або електромагнітів. Здійснюється в магнітних сепараторах, в яких магнітні або сильномагнітні (магнітна сприйнятливість більше3⋅1 0-6) матеріали під дією градієнта магнітного поля виділяються в магнітну фракцію, а немагнітні або слабомагнітні матеріали (магнітна сприйнятливість1 ,2⋅1 0-7) – у немагнітну. Найбільш широко магнітна сепарація застосовується для збагачення руд чорних і кольорових металів і регенерації магнітних суспензій, що використовуються при гравітаційному збагаченні руд і вугілля, а також для поділу матеріалів у металургійній, хімічній, скляній, харчовій та інших галузях промисловості, при переробці вторинної сировини. В даний час термін «магнітна сепарація» охоплює кілька різних за цілями і, відповідно, за методами і пристроями процесів, що застосовуються: збагачення (тобто поділ на фракції з різним відсотковим вмістом магнітної речовини) мінеральної сировини; очищення немагнітних продуктів від феромагнітних включень; маніпулювання речовинами в рідких розчинах за допомогою магнітних частинок з нанесеним на них специфічним сорбентом; сепарація кольорових металів та ін.

Магнітну сепарацію як метод збагачення мінеральної сировини вперше докладно описав Г. Агрікола у трактаті «Про гірничу справу та металургію». Наприкінці 19 ст. почалося промислове використання магнітного способу для збагачення з корисними копалинами (переважно залізних руд) у Швеції, Італії, навіть інших країнах. У Росії її перший магнітний сепаратор для збагачення магнетитової руди створено 1911 р. на Уралі інженером У. А. Петровим. З кінця 1960-х років. магнітна сепарація набула поширення для збагачення залізних, марганцевих, вольфрамових, хромітових, рідкометальних руд, вугілля та інших корисних копалин.

Магнітна сепарація називається прямою, якщо магнітна фракція (концентрат) являє собою очищені від порожньої породи та домішок мінерали, або зворотної, якщо мінерали магнітної фракції є шкідливою домішкою (наприклад, при «перечистці» олов’яних, цирконієвих, літієвих, бериллієвих, польових інших концентратів). Магнітну сепарацію поділяють залежно від середовища, в якому проводиться поділ, – на мокру та суху, за величиною магнітної сприйнятливості матеріалу – на слабо- та сильномагнітну.

Пристрій, принцип дії, типи магнітних сепараторів

Пристрій та параметри роботи магнітних сепараторів визначаються типом магнітної системи, числом, формою та розташуванням магнітних полюсів, складом магнітних матеріалів, діаметром роторів, частотою їх обертання, крупністю руди, вмістом та вкрапленням магнітних мінералів; при мокрій магнітній сепарації – також кількістю води, типом ванни та ін. Магнітні системи виготовляють на основі постійних магнітів або електромагнітів, у т. ч. надпровідних магнітів. З магнітних матеріалів використовуються ферити, неодим залізо – бор та ін. Сепаратори зі слабким магнітним полем (напруженістю 80–150 кА/м) призначені для збагачення сильномагнітних руд, а сепаратори із сильним магнітним полем (800–1600 кА/м) – для збагачення слабомагнітних руд. Як правило, слабке поле створюється відкритою багатополюсною системою, сильне – замкненою магнітною системою. Залежно від фізико-хімічних характеристик матеріалу, що розділяється (і його крупності), для сильномагнітних матеріалів переважно застосовуються барабанні сепаратори, для слабомагнітних – валкові, роторні та ін. розімкнені постійні магніти. Вони створюють поле напругою близько 90 кА/м. Руда притягується до полюсів (поверхні барабана), а слабомагнітна фракція відривається (зсипається з барабана) і потрапляє на нижні барабани з сильнішим полем (110 кА/м). Тут відбувається доотримання менш магнітних шматків руди. При мокрій магнітній сепарації тонкоподрібнена магнетитова руда з водою надходить під барабани, що обертаються назустріч потоку пульпи, притягують феромагнітні мінерали (рис. 1). У разі мокрої магнітної сепарації марганцевих та інших слабомагнітних руд застосовують сепаратори зі значно сильнішим високоградієнтним полем (1500 кА/м), що створюється замкнутою електромагнітною системою. притягуючі феромагнітні мінерали. У разі мокрої магнітної сепарації марганцевих та інших слабомагнітних руд застосовують сепаратори зі значно сильнішим високоградієнтним полем (1500 кА/м), що створюється замкнутою електромагнітною системою. притягуючі феромагнітні мінерали (рис. 1). У разі мокрої магнітної сепарації марганцевих та інших слабомагнітних руд застосовують сепаратори зі значно сильнішим високоградієнтним полем (1500 кА/м), що створюється замкнутою електромагнітною системою.

Продуктивність магнітних сепараторів для кускових руд досягає 500 т/год, для тонкоподрібнених сильномагнітних руд – 200 т/год, для слабомагнітних руд – 40 т/год. Вилучення корисного мінералу, переходить у концентрат (магнітну фракцію), зазвичай становить щонайменше 75 % з його вихідної маси (для сильномагнітних руд – до 95 % і більше). На збагачувальних фабриках Росії за допомогою магнітної сепарації щорічно переробляється близько 500 млн. т корисних копалин. Часто магнітну сепарацію комбінують з іншими методами збагачення (електричними, гравітаційними, відцентровими, флотаційними). Магнітну сепарацію застосовують як для виробництва рудних, а й металізованих концентратів, випуск яких різко зростає у зв’язку з розвитком бездоменної металургії (процесів прямого відновлення руд та гарячого брикетування концентратів).

Для збагачення тонкоподрібнених слабомагнітних мінералів використовують високоградієнтні (в СРСР також було прийнято термін «поліградійні») магнітні сепаратори. Їхня робоча зона заповнена сталевими осаджувальними елементами. Високе значення магнітної сили створюється в місцях контакту осаджувальних елементів, а також на особливостях їх форми (вістрях, ребрах і т. п.), тобто в багатьох точках у всьому обсязі робочої зони. Особливістю даних магнітних сепараторів є те, що вони вимагають періодичного очищення (регенерації) осадових елементів. Розрізняють високоградієнтні магнітні сепаратори з рухомими (регенерованими) осадовими елементами (кулі, кубики) та з закріпленими осадовими елементами (сітки, стрижні, рифлені пластини). По-перше, осаджувальні елементи циркулюють між зонами високого та низького магнітного поля та очищаються за рахунок промивки в області низького поля (наприклад, сепаратор ЕБШМ 120/250). По друге – вся робоча камера періодично виводиться з області високого поля для промивання. Використовуються також сепаратори зі сталевою ватою як наповнювач осаджувальної системи. Вони осаджувальні елементи є напіврухомими і регенеруються рахунок механічної деформації при виході із зони високого магнітного поля.

З розвитком технології виробництва надпровідних матеріалів та кріогенної техніки все більшого поширення набувають магнітні сепаратори з надпровідною магнітною системою. При охолодженні такої системи нижче критичної температури електричний опір обмоток падає до нуля, що дозволяє без омічних втрат і нагрівання пропускати через обмотки великий струм і досягати індукції магнітного поля до 5-7 Тл. Надпровідні магнітні сепаратори компактніші, ніж класичні електромагнітні, і не споживають електричну потужність в процесі роботи (за винятком систем охолодження). Магнітна система сепаратора є соленоїдом з ніобій-титанового дроту, що охолоджується рідким гелієм до температури 4,2 К. Індукція магнітного поля в соленоїді становить 5,5 Тл. Робоча система складається з двох камер, що здійснюють зворотно-поступальний рух і по черзі входять у соленоїд і виходять із нього. Робочі камери заповнені сталевою ватою, через яку прокачується пульпа матеріалу, що сепарується. У фазі, коли камера виведена із соленоїда, магнітна фракція вимивається із сталевої вати водою.

Практичне застосування магнітних сепараторів

У виробництві сільськогосподарської продукції, у харчовій промисловості, у виробництві будівельних матеріалів, у хімічній промисловості, у виробництві пластику та виробів з нього, а також багатьох інших галузях промисловості стоїть завдання очищення як сировини, так і кінцевого продукту (зерна, борошна, кава, чаю, цукру, комбікормів, кормових добавок, пластикових гранул, піску, цементу, вугілля тощо) від металевих предметів. Найчастіше зустрічаються предмети з феромагнітних матеріалів (чорна сталь), для очищення продуктів насамперед застосовують пристрої магнітної сепарації. Ці пристрої також називають «залізовідділювачами» або «пристроями магнітного захисту». Крім підвищення якості продукту, їх важливою функцією є захист технологічного обладнання від потрапляння сталевих предметів та захист від вибухів при транспортуванні та переробці продуктів, що пилять.

Більшість типів залізовідділювачів можуть бути виконані як на основі електромагнітів, так і постійних магнітів (феритів,SmCo,NdFeB). При цьому загальносвітова тенденція полягає у максимально широкому використанні високоенергетичних постійних магнітів.NdFeBщо дозволяє досягати високих характеристик та економити на споживанні електроенергії в процесі експлуатації.

Як правило, пристрої магнітного захисту встановлюють у місцях навантаження продукту або на лініях його транспортування. Існує велика різноманітність типів та конструкцій залізовідділювачів, що застосовуються залежно від властивостей продукту, характеру шкідливих домішок та особливостей технологічної лінії. При транспортуванні стрічковими транспортерами широко застосовують підвісні залізовідділювачі, що підвішуються над стрічкою і витягують відносно великі сталеві предмети зі значної відстані (до 500 мм). Крім того, використовують магнітні ролики, які встановлюються як кінцевий ролик конвеєра, які відхиляють траєкторії руху сталевих предметів щодо руху основного продукту при скиданні з конвеєра. Сипучі продукти дрібної фракції при транспортуванні їх по трубопроводам сепаруються найчастіше гратами з магнітних стрижнів чи магнітними плитами, встановленими спеціально організованому згині трубопроводу. Магнітні системи як решіток, так і плит не мають значної далекодії, але розвивають велике зусилля при попаданні феромагнітного предмета на робочу поверхню пристрою. Аналогічні за принципом дії залізовідділювачі застосовують для очищення різноманітних рідких продуктів.

На підприємствах скляної та керамічної промисловості магнітна сепарація застосовується для очищення піску від оксидів заліза та інших слабомагнітних домішок, які надають склу небажаних відтінків, знижують його прозорість, а також є причиною появи «мушок» на керамічній плитці. Використання магнітної сепарації для очищення шлікера ( порцелянової суспензії) та глазурі при виробництві високоякісної порцеляни дозволяє підвищити білизну, міцність та покращити діелектричні властивості виробів. Особливістю очищення піску від оксидів заліза та інших слабомагнітних домішок є необхідність створення високоградієнтних магнітних полів великої напруженості.

Особливе значення має магнітна сепарація під час вирішення екологічних проблем. Так, магнітна сепарація активно використовується в сміттєпереробній промисловості при утилізації автомобілів, автопокришок, залізобетонних конструкцій та ін. , Це попередньо подрібнені деталі побутових приладів, радіодеталі тощо. Істотну роль в екології мономіст стали грати комплекси очищення землі від металевих домішок. Для вилучення феромагнітного брухту застосовуються або підвісні залізовідділювачі, або барабанні сепаратори, що складаються з барабана, що обертається, і нерухомої системи постійних магнітів, що формує магнітне поле в робочій області сепаратора. Потрапляючи у зону дії магнітного поля, шматки брухту притягуються до поверхні барабана і переносяться їм у зону зі слабким магнітним полем, де відбувається розвантаження. Такі сепаратори використовуються, наприклад, для очищення вугілля від металевого брухту (вагонних замків, елементів кріплення у вугільних шахтах тощо), потрапляння якого в піч може призвести до її виходу з ладу.

Для вилучення брухту кольорових металів використовують електродинамічні (вихрострумові) магнітні сепаратори, за допомогою яких у частках кольорового металу, що мають високу електропровідність, під впливом змінного магнітного поля наводяться вихрові струми (струми Фуко ). У свою чергу струми Фуко формують в навколишньому просторі індуковане магнітне поле. Взаємодія магнітних полів струмів Фуко та магнітної системи сепаратора призводить до виникнення сил, що виштовхують частинки кольорового металу з робочої області сепаратора. Найбільш широкого поширення набули електродинамічні сепаратори з магнітними системами, що обертаються, на постійних високоенергетичних рідкісноземельних магнітах.

У нафтовидобувній та нафтопереробній промисловості магнітну сепарацію використовують для очищення нафтопродуктів та інших рідких матеріалів з різною вязкістю від дрібних металевих включень при транспортуванні продуктів трубами. У металообробній промисловості – для очищення мастильних охолоджуючих рідин металорізальних та шліфувальних верстатів (основу конструкцій для цих цілей складають магнітні системи на постійних магнітах). Тонка очищення рідин від оксидів металів проводиться за допомогою електромагнітних сепараторів (фільтрів), що дозволяють доводити вміст оксидів до сотих часток відсотка.

У медицині магнітна сепарація ефективно використовується для поділу клітин за допомогою специфічної імуносорбції на магнітокерованих сорбентах. Останні являють собою феромагнітні частинки (наприклад, мікроскопічні сталеві кульки в оболонці з полістиролу ), покриті ковалентно пов’язаними з молекулами поверхневого шару моноклональними мінералами – штучними утвореннями, здатними взаємодіяти з мембранними антигенами клітин-мішеней, притягуючи або здорові, або уражені клітини. Імуносорбція, що передує вилученню за допомогою магнітного поля здорових клітин, зветься позитивною імуносорбцією, а уражених клітин – негативною імуносорбцією. Позитивна та негативна селекція матеріалу використовується для передтрансплантаційного поділу та отримання чистих фракцій стовбурових кровотворних клітин для їх кріоконсервації при онкологічних ураженнях кісткового мозку. На основі імуносорбції розроблено метод боротьби з рядом патогенних мікроорганізмів (наприклад, збудником сепсису дріжджоподібним грибком Candida albicans), які після приєднання до антитіл, нанесених на сталеві мікросфери, видаляються магнітним полем із крові, попередньо виведеної з організму. Парамагнітні властивості червоних кров’яних тілець, що містять у своєму складі залізо, дозволили розробити методику виділення їх із крові високоградієнтними магнітними сепараторами, магнітне поле яких формується за допомогою феромагнітних мікродротів або сталевої вати. За допомогою магнітної сепарації можна, підбираючи відповідний рецептор, видаляти з крові будь-які небажані домішки. Наприклад, для очищення крові від свинцю підібрано рецептор, який у поєднанні з магнітними наночастинками нікелю, покритого діоксидом кремнію, вибірково зв’язується зі свинцем та за допомогою магнітного поля виводиться з організму. Магнітна сепарація клітин стала активно розвиватися у середині 1970-х років. і нині є широко використовуваним недорогим методом, який застосовується для поділу на чистіші фракції компонентів крові або кісткового мозку після екстракорпорального поділу (аферезу), для очищення крові від радіоактивних токсинів та деяких видів біологічних отрут, проточної цитометрії, ізоляції пухлинних клітин тощо . .

Магнітну сепарацію застосовують також у пристроях ПЛР-діагностики, яка відома з 1980-х років. В даний час вона широко застосовується для діагностики захворювань, встановлення спорідненості, в криміналістиці та багатьох інших дослідженнях структури ДНК. Суть методу полягає в багаторазовому копіюванні (ампліфікуванні) ділянки ДНК, що цікавить, що призводить до експоненційного збільшення його концентрації і підвищення точності аналізу. При підготовці до ампліфікації необхідно виділити з вихідного біоматеріалу необхідні фрагменти ДНК, для чого використовується метод магнітної сепарації. У розчин вводяться суперпарамагнітні частки -Fe3​O4​з характерними розмірами 10-20 нм. Покриття, нанесене на наночастинки, у поєднанні з властивостями розчину забезпечує адгезію до них нуклеїнових кислот. Після закінчення чергової фази підготовки зразка магнітна система збирає магнітні частинки разом із фрагментами ДНК у компактну пляму на стінці контейнера, з контейнера видаляються непотрібні речовини та замінюється біохімічний реагент. Застосування безконтактного методу магнітної сепарації для збирання частинок дозволяє уникнути забруднень під час підготовки зразків.