Респіраторна підтримка пацієнтів: все, що варто знати

Однією із найчастіших причин смертності в Україні є респіраторні захворювання. Вони посідають третє місце серед усіх хвороб і потребують підвищеної уваги з боку держави. Для того, щоб допомогти пацієнтам, їм необхідно надавати фахову респіраторну підтримку вдома та в лікарнях. Кампанія Дихати – респіраторна підтримка, ініційована фондом Razom, докладає чималих зусиль для створення механізмів забезпечення пацієнтів доступом до респіраторної підтримки за рахунок коштів центрального бюджету. Надзвичайно важлива ініціатива, що може врятувати тисячі життів.

Респіраторна підтримка пацієнтів: все, що варто знати

Що таке респіраторна підтримка пацієнтів

Респіраторна підтримка – комплекс заходів, спрямованих на відновлення або підтримку нормального дихання у пацієнтів з дихальною недостатністю. Це стан, при якому легені не можуть забезпечити достатню оксигенацію крові або видалення вуглекислого газу з організму. Вона може виникати внаслідок різних причин, таких як:

 • захворювання легенів: обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), бронхіальна астма, пневмонія, рак легенів;
 • захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарда;
 • травми грудної клітки, голови, спинного мозку;
 • інтоксикації, наприклад, отруєння чадним газом, наркотичними речовинами;
 • аномалії дихальних шляхів;
 • інші стани, такі як сепсис, поліорганна недостатність тощо.

Види респіраторної підтримки

Вона може бути:

 • Неінвазивною, коли пацієнт дихає самостійно, а апарат штучної вентиляції легенів (ШВЛ) допомагає йому зробити це більш ефективно. Вона може здійснюватися за допомогою маски, насадки або назальної канюлі.
 • Інвазивною, коли пацієнта підключають до ШВЛ через ендотрахеальну трубку, яка вставляється в трахею через рот або ніс. Такий метод  є більш ефективним, але він також пов’язана з більшим ризиком ускладнень.

Респіраторна підтримка може проводитися в умовах стаціонару, у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії, або в домашніх умовах. Головна її мета – це відновлення нормального дихання і запобігання розвитку ускладнень, пов’язаних з дихальною недостатністю.

Респіраторна підтримка пацієнтів: все, що варто знати

Кампанія Дихати від фонду RAZOM

Запровадження кампанії Дихати розпочалося в 2022 році. В її рамках фонд RAZOM проводить інформаційні заходи, спрямовані на підвищення обізнаності про респіраторну підтримку та її переваги для пацієнтів з дихальною недостатністю. Фонд також працює з Міністерством охорони здоров’я України та Національною службою здоров’я України над розробкою та впровадженням системи респіраторної підтримки в домашніх умовах.

Мета даної кампанії – забезпечення доступу пацієнтів з дихальною недостатністю до домашньої респіраторної підтримки.

Основні цілі кампанії Дихати:

 • Збільшення обізнаності про респіраторну підтримку та її переваги для пацієнтів.
 • Полегшення доступу пацієнтів до домашньої респіраторної підтримки.
 • Забезпечення якості та безпеки домашньої респіраторної підтримки.

Фонд RAZOM вважає, що забезпечення доступу пацієнтів до домашньої респіраторної підтримки є важливим кроком у покращенні їхнього життя. Це дозволить пацієнтам жити повноцінним життям вдома, поруч зі своїми близькими. І при цьому отримувати таку необхідну для життя допомогу.