Чому кішка нявкає без причини

Чому кішка нявкає без причини

Кішки – досить балакучі істоти. Спілкуючись зі своїми одноплемінниками та іншими тваринами, вони можуть виробляти десятки звуків – шипіння, кректання, репетування, бурчання, муркотіння в різноманітних тональностях. Окрема вокалізація – нявкання. Перше пискляве «мяу» кошеня звернене до мами. Підростаючи ж, коти нявкають, щоб привернути, головним чином, увагу людини. Ці звуки бувають короткими та протяжними, тихими та гучними, задерикуватими та жалібними. Іноді видима мотивація наполегливого бажання вихованця «поговорити» відсутня, викликаючи у господаря закономірні питання – чому кішка нявкає без причини, як її заспокоїти і чи не варто звернутися до лікаря.

Важливі моменти

Дослідники поведінки тварин стверджують, що нявкання домашніх кішок – вокалізація, частково вироблена ними самими, свого роду маніпуляція. Домагаючись у дитинстві уваги мами за допомогою нявкання, кошенята починають використовувати такий інструмент впливу у дорослому житті. Для вираження різних емоцій, прохань і вимог багато вихованців розробляють власний репертуар. Варіації нявкання допомагають спостережливим господарям зрозуміти, про що кішка хоче їм повідомити. Це може бути просте вітання, або ж нагадування про те, що настав час підкріпитися. А, можливо, тварина відчуває дискомфорт чи біль, страх чи тривогу. Без серйозної причини вихованці часто нявкають, демонструючи, що їм нудно. А іноді зовсім неможливо здогадатися, чому кішка довго нявкала і раптом перестала, коли ви, наприклад, переключили телевізійний канал або лягли в ліжко.

Як правило, кішки стають найбільш балакучими вранці і ближче до вечора. А наполегливе нічне нявкання дорослих тварин часто пов’язане із покликом природи. Варто також враховувати породу домашнього улюбленця. Найбільш мовчазними називають перських та гімалайських кішок, британських короткошерстих, шотландських висловухих, регдолів. До найбільш балакучих ставляться сфінкси, курильські та японські бобтейли, єгипетські мау, бурманські, балінезійські кішки. Свою роль відіграє і вік вихованця.

Чому постійно нявкають кошенята

Кошенята, як і діти, не здатні самостійно впоратися з труднощами. Їм, наприклад, складно адаптуватися на новому місці після розставання з мамою. Малята можуть почати нявкати побачивши чужих людей, незвичних меблів, або ж почувши незнайомі запахи. Втім, кошеня швидко пристосується до нових реалій, якщо господарі відгукнуться на його плач ласкою та увагою. Жалобне нявкання легко зупинити, взявши пушистика на руки, погладив його, почухавши за вушком. Однак, у міру дорослішання тварини, мчати на кожен її заклик не варто – це, швидше за все, виробить у вихованця шкідливу звичку.

Безперервне відчайдушне «мяу» може бути пов’язане і з тим, що кошеня потрапило в пастку – заплуталося в підковдру, опинилося в місці, звідки важко вибратися. У такому разі нявкання малюка – це крик про допомогу.

Кошенята швидко ростуть, через що постійно хочуть їсти. Наполегливо нявкаючи, вони нагадують про це господареві. Краще відразу подбати про те, щоб посуд вихованця стояв в одному, звичному для нього місці і був наповнений достатньою кількістю води та корму.

Котячі маніпуляції

Залежно від характеру, темпераменту, кішки різною мірою потребують прояву кохання господарів, комунікації з ними. М’якуючи без конкретної причини, багато вихованців часто просто шкідливі, натякаючи, що їм не приділяють належної уваги. Господарі нерідко жваво реагують на такі вимогливі заклики, починаючи бавити, ублажувати тварину, пестити її. Отримуючи бажане, кішка переконується, що наполегливе нявкання – чудовий спосіб досягти свого.

З роками погана звичка дедалі більше укорінюється. А в поважному віці розпещені надмірною опікою вихованці здатні і зовсім позбавити всю сім’ю спокою, постійно нявкаючи. Це пов’язано з тим, що старі коти, як і люди, втрачають самостійність, відчувають самотність. Такі тварини вимагають все більшої уваги, і вже добре знають, як її привернути.

Щоб кіт не вдавався до маніпулятивного нявкання, найкраще його ігнорувати, виявляючи терпіння. Варто дочекатися, коли вихованцю набридне даремно кричати, і лише потім приділити йому увагу – приголубити, пограти. Виховання приносить свої плоди не одразу. Багато нетерплячих господарів, не чекаючи результату, обзаводяться пульверизатором і оббризкують кота водою, коли його нявкання стає занадто вимогливим, набридливим. Однак регулярні «водні процедури» можуть викликати у кішки стрес, який, у свою чергу, сам часто спричиняє її сумні стогнання.

На відміну від маніпулятивного, веселе вітальне нявкання завжди радує господарів. Якщо кіт зустрічає домочадців таким чином, то, безумовно, заслуговує на якнайшвидшу винагороду у вигляді гостинця.

Негативні емоції

Безпричинне, на перший погляд, нявкання кота може бути пов’язане з його бажанням повідомити про свій страх, невдоволення, роздратування. Такі емоції у тварин часто викликані змінами у житті. Кішки можуть «закочувати концерти» з появою нового члена сім’ї, під час переїзду до нового будинку, під час ремонту. У подібних обставин вихованцю знадобиться більше уваги та ласки.

Добре відомо, що надзвичайне обурення кішок викликають зачинені двері. Вони не втомляться нявкати, поки не доб’ються, щоб їх впустили або випустили. При цьому часовий проміжок між суперечливими вимогами може не перевищувати хвилини.

Багато котів, особливо молоді та енергійні, часто починають нявкати, якщо їм стає нудно. Тому варто подбати про те, щоб у тварини було досить різноманітних іграшок.

Не всі кішки в захваті від того, що їх постійно гладять, тиснуть, піднімають на руки або сідають на коліна. Не означає, що де вони прив’язані до господарям, а зумовлено породою чи характером. На знак протесту такі норовливі та незалежні вихованці подають голос, і часом їхнє нявкання стає вельми грізним.

Деякі кішки метеочутливі. Зміна погоди або стихійне лихо, що наближається, викликає у них тривогу, а часом паніку. Тварини починають метушливо бігати по будинку, голосно і протяжно нявкати, підвивати.

Кішка хоче на вулицю

Коли пригріває сонечко, стає тепло, в квартиру проникають привабливі запахи з вулиці, у домашніх кішок виявляється підвищений інтерес до того, що відбувається поза чотирма стінами їх житла. Вихованці можуть годинами просиджувати на підвіконні, гріючись і розглядаючи птахів, що пролітають, гуляють людей і тварин. Наполегливо нявкаючи, вони тупцюють біля вхідних або балконних дверей, сподіваючись у зручний момент прослизнути в щілину. Щоб зупинити котячий концерт, можна вигуляти кішку на повідку або дозволити їй визирнути за вхідні двері та оглянути, обнюхати невелику територію. Найчастіше домашній вихованець, задовольнивши інтерес, швиденько повертається у свій безпечний світ і на якийсь час перестає нявкати.

Інша річ – поклик природи. Всім добре відома поведінка нестерилізованих вихованців під час пошуку партнера. Тож за таких обставин питання, чому кішка нявкає без причини, стає для господарів тварин неактуальним. Причина очевидна – жага любові та бажання завести потомство. Не маючи можливості задовольнити природні потреби, вихованці безперестанку нявкають, то жалібно, то зриваючись на репетування, намагаються здійснити втечу, нескінченно ставлять мітки. Господарям рано чи пізно доводиться приймати рішення – стерилізувати тварину чи дозволити їй «пуститися на всі тяжкі», взявши він відповідальність за долю майбутнього потомства і здоров’я самого кота.

Коли звертатися до ветеринару

Наполегливе нявкання кішки часто означає, що вона голодна, і це звичайне явище. Але якщо кішка, поївши, продовжує нявкати або навіть кричати, швидше за все, вона відчуває біль через проблеми в шлунково-кишковому тракті. Схожа історія – з походом до туалету. Кішки часто нявкають перед цією подією, якщо виявляють, що лоток брудний. Таку причину власник легко може усунути. Насторожитися слід, якщо тварина продовжує нявкати в процесі відправлення потреби або після нього – це може говорити про сечокам’яну хворобу, від якої кішки страждають досить часто. В обох випадках необхідно звернутися до ветеринару.

Часом господарі не одразу зауважують, що кіт отримав травму, наприклад, поранив лапу. Тоді вихованець, жалібно нявкаючи, починає привертати до себе увагу.

Наполегливість у поведінці тварини – привід ретельно її оглянути, обмацати. Якщо травма викликає побоювання, краще негайно відвезти кішку до лікаря.

Нічні нявкання вихованців дуже часто викликані гельмінтами. Саме в цей час паразити активізуються, викликаючи у кота сильний біль. Призначити правильне лікування, підібрати препарати допоможе ветеринар.

Ночами часто нявкають кішки, що переступили 10-річний віковий поріг. У цей період у них зростає ймовірність появи хвороби Альцгеймера, серед симптомів якої – порушення сну та підвищена вокалізація. Вилікувати цю хворобу неможливо, але ветеринарний лікар порадить ліки, які зможуть полегшити стан вихованця.

Образа на господаря

Іноді господар, щиро здивований, чому кішка нявкає без причини чи навіть шипить, насправді просто забув, що нещодавно шльопнув її тапком, віником або сильно настав на хвіст. Ображена тварина, напевно, причаїла образу і злякалася. За допомогою гучного нявкання або шипіння кішка намагається захиститися, налякати кривдника, вигнати зі своєї території.

Несхвалення домашньої улюблениці може викликати і прихід гостей із власним котом, особливо якщо вона помітить люб’язну увагу господарів до пухнастого візитера.

Щоб загладити вину, потрібно вибрати момент, коли кішка виглядатиме спокійною. Спробуйте покласти в долоню ароматні ласощі і простягніть до неї руку. Якщо кішка підійде і почне їсти, легенько почухайте її за вухом, а якщо не забажає, залиште частування поряд з нею. Швидше за все, вона вам простить.