Site icon Express News

Чому собака стрибає на людину (і як змусити її зупинитися)

Піс, що мчить назустріч господарю, вітає власника задерикуваним гавкотом, – позитивна і надихаюча картина! Щоправда, лише збоку. Виступати ж у ролі об’єкта обожнювання собаки не завжди приємно та зручно. Як пояснити вихованцю, що оточуючі не раді його обіймам і що стрибки на людину – зовсім не та поведінка, яку ви чекаєте від тварини? Ми проконсультувалися у практикуючих кінологів і тепер готові відповісти на запитання, чому собака стрибає на людей, а заразом дати кілька робочих лайфхаків щодо корекції поведінки хвостатих «стрибунців».

Чому собака стрибає на людей

По суті, є лише одна причина, через яку пес встає на задні лапи, а передні кладе на плечі господареві – це жадоба уваги. Але самі спроби налагодити тісний контакт із власником можуть бути спричинені різними факторами. Отже, ось список основних приводів, що спонукають собаку стрибнути на людину.

Стрес

Зляканий собака шукає підтримки, а можливо, й захисту у господаря. Іноді стрибок «виконується» у присутності незнайомців, щоб відновити почуття впевненості у власних силах, а також продемонструвати чужинцям своє єднання з людиною.

Схвильованість та бажання виплеснути емоції

Радість від довгоочікуваної прогулянки, надлишок почуттів від отриманої нової іграшки, кіт, що сидить на руках господаря – все це, в собачому розумінні, цілком обґрунтовані приводи, щоб почати стрибати навколо людини, по можливості подаючи голос. Визначити, чи нервується собака під час таких дій чи радіє, чи можна по рухах хвоста. У першому випадку активно рухається тільки кінчик, а сам хвіст триматиметься помітно нижче за рівень спини.

Вітання

Зустріти господаря, що повернувся з роботи, заливистим гавкотом і раптовим наскоком – свята справа. Не забувайте, що у собачому світі прийнято вітатись та знайомитися шляхом обнюхування. Але оскільки обличчя людини майже завжди знаходиться поза зоною доступу вихованця, ситуацію допомагає виправити класичний стрибок у висоту. Про те, як відучити собаку стрибати під час зустрічі, розповімо нижче.

Невитрачена енергія

Дефіцит фізичних навантажень провокує собаку скидати енергетичний баласт усіма доступними способами. Якщо вихованець мало і непродуктивно гуляє, будьте готові до таких випадів. Так само надходять нудьгуючі особини, причому за відсутності поряд людини можливі стрибки на меблі та стіни.

Як привчити собаку собаку стрибати: 6 працюючих способів

Часто ми самі провокуємо тварин на неправильні дії, розчулюючись потішним стрибкам цуценя. Коли собака дорослішає, така активність вже не виглядає кумедною. Особливо, якщо на вас дорогий одяг, а 40-кілограмовий вихованець щойно пробігся брудною калюжею. Тому, щоб не втрачати довіру собаки і не платити за перевиховання нервами та забрудненими речами, розставляйте крапки над i ще у щенячому віці.

І, будь ласка, без поблажок, тому що елементарно «шкода малюка». Маленькі послаблення не працюють, а дезорієнтують і збивають з пантелику собаку. Дійте узгоджено. Якщо тварина живе у сім’ї, забороняти «обіймашки» доведеться кожному домочадцеві. Інакше собака просто заплутається і перестане розуміти, що від нього вимагається. Візьміть за правило гладити цуценя, коли воно впевнено стоїть на землі на чотирьох ногах. Якщо малюк спробує покласти передні лапи вам на коліна, спокійно заберіть їх і відійдіть.

Знижуйте градус емоцій у відповідь

Чим рівніше ви ставитеся до собаки, тим стриманіше вона поводитиметься – старе, загальновідоме, але як і раніше працююче правило. Не обіймайте і не цілуйте тварину під час зустрічі. Тримайтеся спокійно. Бурчати і злитися теж не треба – собаки чудово зчитують негативні емоції, але не завжди розуміють, чим заслужили несхвалення.

Попрацюйте з подразниками

Порада актуальна для господарів, яким дістався не найсміливіший вихованець, який постійно бігає за підтримкою, коли бачить чужинців. Щоб у щеня було менше приводів стрибати на вас, шукаючи схвалення, зведіть його контакти з рештою людей до мінімуму. Наприклад, відводьте собаку перед приходом гостей у далеку кімнату; гуляйте у місцях, де ймовірність зустрітися з незнайомцями буде низькою.

Відволікаючий маневр

Рекомендація від західних кінологів, як відучити собаку стрибати на людей: тримайте під рукою улюблені ласощі пса, щоб щоразу, коли він вирішить стрибнути на вас, швидко переключити увагу на їжу. Те саме просіть робити гостей, з якими вихованець поводиться таким чином. Поки собака захоплений частуванням, люди зможуть спокійно пройти до квартири та розташуватися. Поступово тварина відвикне бурхливо реагувати на появу людей, за умови, що ті поводяться серйозно і не заохочують поведінку щеняти підбадьорливими фразами та ласкою.

Перемикайте увагу

Спосіб, що працює виключно на слухняних собак, що володіють основними командами. Попередьте стрибок вихованця наказом «Сидіти!» або «Чекай!». Після виконання обов’язково заохотіть «хвоста» пестощами або смакотою.

Грайте на випередження

Перехопіть передні лапи собаки у стрибку, змусивши тварину балансувати на задніх ногах. Цей метод називають “тиски”. Потім помірно стисніть лапи в руках, створивши вихованцю дискомфортні умови, і дайте команду заборону. Дотримуйтесь помірності. Тягнути за лапи, піднімаючи собаку в повітря, категорично заборонено, оскільки через особливості анатомії тварини це веде до травм.

Виховне ігнорування

Як привчити собаку стрибати на господаря без команд і ласощів? Просто покажіть, що байдужі до таких привітань. Наприклад, коли вихованець стрибне, схрестіть руки на грудях і різко відверніться. Таким чином псові доведеться «обійняти» порожнечу і замислитися над тим, що не подобається господареві. Увага: прийом працює на молодих дорослих собаках та малоефективний на цуценятах.

Іноді зустрічаються поради «досвідчених» собачників, які рекомендують виховувати тварину за допомогою заспокійливих засобів та суворого нашийника (парфорсу). Але це крайнощі, вдаватися до яких заборонено без консультації з ветеринаром та кінологом. Купувати парфорс, якщо не збираєтеся проходити з вихованцем курс ЗКС, настійно не рекомендується.

А ось різко смикнути за повідець на прогулянці, коли щеня намагається стрибнути на перехожого, цілком корисно. Другий заборонений прийом – після стрибка повалити собаку на землю, придушуючи власною вагою, демонструючи тим самим свій альфа-статус. Підопічний розцінить таку поведінку як агресію чи спробу приниження, але нізащо не здогадається, що це виховний момент.

Exit mobile version