Site icon Express News

Білі плями – Як лікувати білі плями на шкірі?

Чи помітили ви плями знебарвленої шкіри на обличчі чи тілі? Такі зміни шкіри є звичайними і зазвичай нешкідливими. Однак важливо знати різні умови, які спричиняють появу плям на шкірі знебарвлених, щоб визначити правильне лікування.

У цій статті ми обговорюємо, що таке зміна кольору шкіри, які її поширені причини та як її лікувати.

Давайте почнемо!


«Для легкого знебарвлення шкіри добре підійдуть освітлювачі/сироватки, які містять такі інгредієнти, як ніацинамід і вітамін С».

Що таке зміна кольору шкіри?

Зміна кольору шкіри — це збільшення або зменшення пігментації у вигляді плям або плям, які можуть з’явитися будь-де на тілі. Пігмент меланін, природним чином присутній у людській шкірі, визначає колір вашої шкіри чи обличчя, колір волосся та очей.

Меланін також відіграє важливу роль у захисті шкіри та внутрішніх органів від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання сонця. Тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання стимулює посилене вироблення меланіну в самому зовнішньому шарі шкіри (епідермісі). Це захищає вашу шкіру від шкідливого впливу УФ-випромінювання, наприклад пошкодження ДНК, що, у свою чергу, може призвести до раку шкіри.

Зміна кольору шкіри може бути генетичною, набутою при народженні або з’явитися протягом життя людини. Умови, що викликають зміну кольору шкіри, можуть бути нешкідливими або в деяких випадках потребувати медичного втручання. Однак він присутній у невеликого відсотка людей незалежно від раси.

Що викликає зміну кольору шкіри?

Є кілька умов, які можуть спричинити зміну кольору шкіри. Тут ми перелічуємо кілька поширених причин зміни кольору шкіри.

1. Порушення пігментації шкіри

Цей тип зміни кольору шкіри виникає, коли є дефект меланогенезу — біохімічного шляху синтезу нового меланіну в шкірі.

A. Вітіліго

У цьому стані меланоцити, клітини, що виробляють меланін, або не функціонують належним чином, або повністю відмирають. Це призводить до втрати меланіну, як правило, у вигляді плям на тілі. Це також може вплинути на ваше волосся. Вітіліго може бути сімейним і може бути пов’язане з дисфункцією імунної системи.

B. Альбінізм

Це генетичний розлад, при якому в організмі ураженої людини меланіну виробляється мало або зовсім не виробляється. Як наслідок, у вас немає пігментації шкіри та волосся. Альбіноси надзвичайно чутливі до сонячного світла і мають вищий ризик розвитку раку шкіри.

C. Мелазма

Мелазма, що викликає потемніння або знебарвлення шкіри, частіше зустрічається серед жінок, ніж чоловіків. Зміни гормонального фону, наприклад під час вагітності, можуть спровокувати появу мелазми.

D. Постзапальна гіперпігментація

Цей стан призводить до посиленого утворення меланіну в шкірі після опіку, травми чи інших форм травми шкіри. Хоча будь-хто може отримати цю форму зміни кольору шкіри, люди з більш темним кольором обличчя більш схильні до цього захворювання.

2. Захворювання шкіри, що викликають висип

Певні захворювання шкіри, які викликають подразнення або висип, також можуть спричинити зміну кольору шкіри. Деякі приклади:

A. Атопічний дерматит

Цей стан шкіри, також відомий як екзема, викликає свербіж, набряк, сухість і потріскану шкіру разом із запаленням. Це генетичний розлад, який порушує функцію шкірного бар’єру та може призвести до зміни кольору шкіри.

B. Псоріаз

Псоріаз виникає через порушення імунітету, що призводить до надмірного виробництва клітин шкіри. Це, у свою чергу, утворює сухі, знебарвлені та підняті ділянки шкіри, також відомі як бляшки. Бляшки можуть бути червоними або білими та лущитися, як лусочки.

C. Розацеа

Розацеа — це хронічне самозапальне захворювання, що викликає почервоніння разом із невеликими наповненими гноєм горбками, які зазвичай з’являються в області навколо носа, на щоках або лобі.

D. Контактний дерматит

Цей стан викликає почервоніння, свербіж і висип при контакті з алергеном або іншими подразниками, такими як мило, духи тощо. Симптоми зазвичай зникають самі, коли алерген або подразник видаляються зі шкіри.

3. Інфекції

Вторгнення в шкіру таких мікробів, як грибки та бактерії, може призвести до зміни кольору шкіри. Ось кілька прикладів:

A. Різнобарвний лишай

Це поширена грибкова інфекція, яка призводить до появи темніших або світліших плям на шкірі тулуба, які спочатку невеликі, але можуть збільшуватися з прогресуванням інфекції.

B. Стригучий лишай

Стригучий лишай викликається групою грибів, які називаються дерматофітами (організми, які живляться клітинами шкіри). Зазвичай вражає пахову область, сідниці, руки та стопи. Це викликає червоні або сріблясті кільцеподібні висипання, що сверблять.

C. Кандидоз

Це інфекція, викликана грибками candida, які є нормальними мешканцями вашої шкіри. Кандидоз викликає червоні плями, які сверблять, найчастіше в складках шкіри, таких як лікті, пахви, інтимні області тощо.

4. Набуті від народження

З моменту народження на вашому тілі можуть бути плями знебарвленої шкіри, тому їх також називають родимими плямами. Кілька типів родимок включають:

(i) Кафе з молоком

(ii) Монгольські блакитні плями

(iii)Родимки

(iv) Суничний невус

5. Гормональний дисбаланс

Підвищення або зниження рівня певних гормонів може призвести до зміни кольору шкіри. Гормональні зміни, що відбуваються під час вагітності, менопаузи або внаслідок таких станів, як СПКЯ, діабет, можуть призвести до зміни кольору шкіри.

6. Опіки та травми

Тривале перебування під сильним сонячним світлом може спричинити сонячні опіки, що призводить до знебарвлення шкіри. Теплові або хімічні опіки також можуть призвести до постійного зміни кольору шкіри. Травми, що призводять до утворення рубців, також можуть бути причиною втрати кольору шкіри.

7. Рак шкіри

Певні види раку шкіри викликають плями або плями на шкірі. Кілька прикладів:

(i) Меланома

(ii) Актинічний меланоз

(iii) Базальноклітинна карцинома

(iv) Плоскоклітинний рак

Яке найкраще лікування зміни кольору шкіри?

Оскільки зміна кольору шкіри може бути викликана кількома причинами, важливо визначити причину, яка його спричинила. «Для м’якого знебарвлення шкіри добре підійдуть активні речовини/сироватки для освітлення шкіри, які містять такі інгредієнти, як ніацинамід і вітамін С», — каже Абхісікта Хаті, керівник відділу розробки продуктів у SkinKraft. Ваш дерматолог може визначити причину та запропонувати стратегію лікування, яка найбільше відповідає вашим потребам. Ось кілька варіантів лікування, які зазвичай вибирають для лікування інтенсивного зміни кольору шкіри:

Ось кілька варіантів лікування, які зазвичай вибирають для лікування зміни кольору шкіри.

A. Відбілювання

Гідрохінон є одним з найбільш часто використовуваних засобів для відбілювання шкіри. Він зменшує кількість меланоцитів у вашій шкірі, завдяки чому нанесена ділянка стає світлішою. Це може допомогти вам отримати більш рівний колір обличчя.

Використовувати відбілюючий крем або лосьйон слід обережно відповідно до інструкції. Залежно від ваших потреб ви можете використовувати рецептурний відбілюючий склад або безрецептурний відбілювач. Формули, що відпускаються за рецептом, зазвичай сильніші та ефективніші, ніж безрецептурні. Однак, згідно з нашим експертом з рецептур, Абхісіктою, не рекомендується тривале використання відбілюючих кремів. Вона також пропонує зробити це дерматологом/експертом для безпеки шкіри.

B. Хімічний пілінг

Ці пілінги містять різні активні інгредієнти, такі як саліцилова кислота, гліколева кислота, ТСА (трихлороцтова кислота) тощо. Наскільки глибоко активні речовини проникають у шкіру, залежить від сили та типу використовуваного інгредієнта. Використання хімічних пілінгів може допомогти вам отримати більш гладкий колір обличчя.

Важливо вибрати пілінг, який підходить вашій шкірі. 

Певні сильні хімічні пілінги, такі як ті, що містять фенол, повинні проводитися лише фахівцем. Вони використовуються для лікування сильної зміни кольору і можуть зайняти до місяця для повного відновлення після застосування.

C. Мікродермабразія

Це мінімально інвазивна процедура, під час якої обережно відшліфовується верхній шар шкіри. Це призводить до більш гладкої шкіри та рівного кольору обличчя. Це особливо корисно у разі зміни кольору шкіри через незначні шрами, фотопошкодження, розтяжки тощо.

D. Лазерна терапія

Для лікування зміни кольору шкіри можна використовувати різні види лазерного випромінювання. Лазерний промінь спрямовується на уражену ділянку для видалення диференціально пігментованих клітин епідермісу. Очікується, що новий шар шкіри, який буде рости, матиме рівний тон.

Декілька прикладів лазерів, які використовуються для лікування проблем пігментації, – це лазер інтенсивного імпульсного світла (IPL), лазер із модуляцією добротності та неабляційний фракціонований лазер для відновлення поверхні. Для досягнення найкращих результатів лазерну терапію слід проводити лише в кабінеті дерматолога.

E. Кріотерапія

Під час цієї процедури рідкий азот використовується для заморожування ураженої ділянки шкіри. Це може призвести до утворення пухирів. Але після одужання ваша шкіра позбудеться перепадів пігментації. Кріотерапія особливо ефективна для видалення гіперпігментації.

Коли варто турбуватися про зміну кольору шкіри?

Зміна кольору шкіри сама по собі може бути нешкідливою. Але іноді це може свідчити про основні захворювання, такі як підвищення або зниження гормонів, таких як інсулін, естроген-прогестерон, щитовидна залоза тощо.

Хоча це не так часто, зміна кольору шкіри може вказувати на певні ракові захворювання. Аутоімунні розлади, такі як склеродермія, вовчак, також можуть бути причиною зміни кольору шкіри. Тому завжди радимо проконсультуватися з лікарем, коли ви помітили зміну кольору шкіри.

Вам слід негайно звернутися до медичного працівника, якщо ви помітили один або декілька з наступних симптомів:

1. Раптова зміна розміру або кількості знебарвлених плям або плям на обличчі чи тілі.

2. Дискомфорт, наприклад біль, подразнення або почервоніння в ураженій ділянці, яке відмовляється зникати.

3. Раптова поява родимок або зміна меж наявних родимок.

Висновок

Зміна кольору шкіри — поширений стан шкіри, який сам по собі зазвичай не є шкідливим. Але це може вказувати на інші проблеми зі здоров’ям. Тому слідкуйте за ураженою ділянкою і, якщо необхідно, зверніться до лікаря. Деякі форми зміни кольору шкіри є постійними, але більшість можна вилікувати після консультації з дерматологом.

Exit mobile version