Site icon Express News

12 способів, якими аеропорти секретно маніпулюють вами

Будьте пильні!

За багато років аеропорти перетворилися з простих перевалочних пунктів для обраних, в киплячі життям торгові центри для мільйонів. І будуються вони з урахуванням людської поведінки – і з розрахунком вплинути на нього. Все продумано – від архітектури і освітлення до сувенірних магазинів і автоматів.

Ось хитрощі, які застосовуються в аеропортах, щоб допомогти вам розслабитися, встигнути на рейс … і витратити більше грошей:

1. Вам спеціально показують злітну смугу.

В аеропорту вкрай важлива легка навігація. Пасажири ні в якому разі не повинні заблукати; при цьому фахівці говорять, що вказівники – це вже визнання поразки. Іншими словами, ви повинні інтуїтивно орієнтуватися в аеропорту, потрапивши туди вперше.

Тому в нових аеропортах пасажири бачать злітну смугу відразу після проходу контролю, якщо не раніше. Архітектор Роберт Чікасо з фірми HOK, яка будувала Міжнародний аеропорт Індіанаполіса, каже:

«Немає нічого важливішого, ніж вид на повітряну сторону, щоб відразу бачити хвости літаків. Навіть неважливо, ваш це літак чи ні: головне, ви відразу розумієте, в який бік рухатися ».

2. Вказівники впливають підсвідомо.

Вказівники в аеропорту немають випадковостей. Взяти, наприклад, шрифт: 75% всіх аеропортів використовують одну з трьох гарнітур – Helvetica, Frutiger або Clearview. Всі вони без зарубок, тому що такі літери простіше читати на відстані.

Іноді різні термінали використовують різну стилістику покажчиків: скажімо, округлені кути або певна колірна гамма. Якщо у великому аеропорту ви підсвідомо відчуваєте, що йдете не в ту сторону, це не випадковість. Швидше за все, до цього вас підштовхує оформлення покажчиків.

3. Більше світла – легше на душі.

В нових аеропортах використовується максимальна кількість вікон, навіть в магазинах. Останній тренд – магазини, звернені до злітної смузі.

Людей більше привертають торгові точки з природним освітленням. Закриті простори зі штучним світлом здаються занадто темними і не користуються популярністю.

4. Мистецтво використовується для орієнтування.

Велика скульптура в вашому терміналі стоїть там не просто для краси. Це ще один спосіб полегшити навігацію. Станис Сміт, фахівець із влаштування аеропортів, розповідає:

«Ми любимо використовувати твори мистецтва як мітки, щоб відзначати різні сектори аеропорту. Наприклад, в Міжнародному аеропорту Ванкувера знаходиться шикарна п’ятиметрова статуя в предпосадочном залі. Люди кажуть: “Зустрічаємося біля статуї”. Це зручний орієнтир».

Крім того, твори мистецтва створюють атмосферу, перетворюючи аеропорт з стерильного транспортного пункту в унікальне місце, де людям подобається проводити час (і витрачати гроші!).

5. Килимове покриття теж використовується не просто так.

У багатьох аеропортах довга дорога від реєстрації до гейт покрита лінолеумом (або іншим жорстким покриттям). Але зверніть увагу, що зал очікування має килимове покриття. Це робиться для того, щоб надати йому більш затишну, «домашню» атмосферу.

Навіщо? Тому що, задоволені і розслаблені мандрівники в середньому витрачаю на 7% більше в залі і на 10% – в дьюті-фрі. З тією ж метою в нових аеропортах стали з’являтися кімнати для йоги, спа-салони та навіть терапевтичні собаки: чим більш розслаблен пасажир, тим охочіше він розлучається з грошиками.

6. «Золотий час» – найприбутковіший.

Найцінніший час для аеропорту – це коли пасажир вже пройшов контроль, але ще не сів на літак. У цей проміжок люди найчастіше витрачають гроші. Особливо – в так званий «золотий час», перші 60 хвилин після контролю, коли їм хочеться себе чимось побалувати.

Тому табло з інформацією про відліт покликане не тільки інформувати вас, але і заспокоювати, підспудно вселяючи, що у вас ще достатньо часу на магазини і ви не встигнете на рейс. У деяких аеропортах стали з’являтися табло із зазначенням «часу до гейта». А оскільки 40% людей вважають за краще уникати людського контакту при покупках, в терміналах все частіше з’являються автоматичні торгові кіоски.

7. Ваш час використовується по максимуму.

«Золотий час» – це здорово, але дві золотих години – ще краще. За статистикою, за кожну додаткову годину пасажир в середньому витрачає на 7$ більше. Автоматизовані стійки реєстрації та багажу придумані, щоб прискорити процес і дати вам більше часу на покупки.

Це працює: дослідження показують, що автоматичні стійки реєстрації працюють на 25% швидше звичайних. В Японії та Нової Зеландії майже повсюдно відмовляються від людей на реєстрації: пасажир самостійно роздруковує багажну бирку, сам кладе багаж на конвеєр, сам сканує паспорт. Щоб пройти на гейт, він просто прикладає штрих-код до зчитувального пристрою.

За даними одного дослідження, кожні 10 хвилин, витрачені на реєстрацію і контроль, на 30% знижують суму, витрачену пасажиром в магазинах.

8. Магазини розташовані стратегічно.

Більшість покупок в аеропортах спонтанні (кому потрібна величезна упаковка Toblerone?), тому дуже важливо розміщувати товар так, щоб його побачило якомога більше людей. Магазини розташовані в максимально прохідних точках. Деякі аеропорти змушують пасажирів пройти через дьюті-фрі, щоб потрапити до гейт.

І чим більше поворотів, тим краще. Самі заплутані лабіринти дають максимум продажів.

І звичайно ж, критична маса магазинів грає свою роль. Як і на будь-якій туристичній вулиці світу, людям приємніше здійснювати покупки в атмосфері багатолюдного шопінгу.

9. Місцевий колорит.

В магазинах аеропорта повно сувенірів і дрібничок, що відображають місцеву культуру, тому що це популярно у пасажирів. Наприклад, футболки «Несплячі в Сіетлі» до сих пір продаються в Міжнародному аеропорту Сіетл/Такома, а в аеропорту Фінікс Скай-Харбор особливо популярні кактуси в горщиках.

10. Всі дороги ведуть вліво.

Більшість людей – правші і це відображено в проектуванні аеропортів. Коли всі доріжки схиляються в ліву сторону, а товари розташовані по праву руку, люди роблять набагато більше покупок.

11. Єдина черга заспокоює пасажирів.

Хоча черга до стійки реєстрації може бути дуже довгою, але єдина чергу замість двох або трьох знижує стрес у пасажирів, оскільки видається більш справедливою. Ніхто не переживає, що інша черга рухається швидше, тому що іншої черги немає.

Психологам давно відомий цей феномен: людині завжди здається, що інша чергу йде швидше. Тому аеропорти часто використовують систему однієї черги.

12. Співробітники безпеки намагаються вас розговорити.

Дослідження 2014 року показало, що відкриті питання в 20 разів ефективніше для виявлення підозрілих осіб, ніж спроби обчислити їх за поведінкою. Це називається методом контрольованого когнітивного залучення.

Наприклад, співробітник служби безпеки може запитати пасажира, куди він прямує, а потім задати інше питання (скажімо, «Де ви вчилися?» Або «Хто ви за фахом?»), щоб спровокувати неконтрольовану реакцію. Звичайному пасажиру буде легко відповісти – всі ми любимо поговорити про себе. А ось зловмисник відчує себе на допиті і почне нервувати.

  • Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts

Exit mobile version