Site icon Express News

ᐈ 9 найбільших битв в історії – великі битви – самі великі 2024

Для тих, хто любить обговорювати історію, військові конфлікти є неминучою частиною розмови. Жодна з найбільш густонаселених та успішних країн або стародавніх імперій не розвивалася без війни. Ці війни велися сегментами, битвами, які коштували мільйони доларів і забирали сотні тисяч життів за лічені дні. Багато з найбільших битв усіх часів були вирішальними у визначенні результату воєн. Якщо вони не були вирішальними, то ставали поворотними моментами у великих конфліктах.

В рамках цієї дискусії ми не будемо обговорювати битви, які тривали більше року (технічно “облога”), засідки (Перл-Харбор) або єдине в історії застосування ядерної зброї у війні (в Японії під час Другої світової війни). Битви зазвичай включають протиборчі групи, що вишиковуються одна проти одної, застосовуючи певну стратегію для досягнення перемоги.

9. Битва при Сальсу

Хто: Когур’є, династія Суй

Основний конфлікт: Війна між Когур’є та Суй

Коли: 612 р. н.е.

Орієнтовні втрати: 300000

Когур’є було королівством, що охоплювало північну та центральну частини Корейського півострова. Його територія сягала Маньчжурії, зазіхаючи на території, жадані династією Суй.

Військо Суй значно переважало військо Когур’є за чисельністю. Генерал Мондок розробив план. Цей план полягав у тому, щоб відбити сили Суй і відступити до річки Салсу, де Когур’є влаштувало пастку. Вони перегородили річку дамбою, що дозволило суйцям вийти на мілководдя. Коли вони це зробили, Когур’є прорвало дамбу і втопило багато суйських військ. Решту вони легко розгромили.

Чи знаєте ви?

Королівство Когур’є розпалося, а його територія була розділена. Нове королівство, Корьо, об’єднало півострів, і від його назви походить назва сучасної Кореї.

8. Битва за Ухань

Хто: Китай, Японія

Найбільший конфлікт: Друга китайсько-японська війна

Коли: Червень – жовтень 1938 року

Орієнтовні втрати: 540000

Японія окупувала китайську територію, починаючи з 1931 року. Було кілька спроб китайців звільнитися. У 1937 році японська імператорська армія вторглася вглиб Китаю, щоб придушити китайський націоналізм. Ухань, друге за величиною місто Китаю на той час, було важливим для повстання.

Японія здобула вирішальну перемогу, знищивши або захопивши 70% китайських кораблів і літаків завдяки перевазі в повітрі. Однак їхні сухопутні війська залишилися більш-менш неушкодженими, тоді як японська армія зазнала великих втрат. Китайська армія змогла зробити свій внесок у поразку японців у Другій світовій війні.

Чи знаєте ви?

Радянський Союз, перебуваючи в конфлікті з Японією за територію, допомагав китайським військовим за допомогою “добровольчих” сил.

7. Битва за Київ

Хто: Радянська армія, сили Осі

Великий конфлікт: Друга світова війна

Коли: Червень-вересень 1941 року

Орієнтовні втрати: 740000

Хоча Радянська Армія врешті-решт стала силою, яка придушила нацистську армію, Битва за Київ стала однією з найгірших поразок війни.

Радянські війська були дислоковані на Південно-Західному фронті під Києвом. Німецькі війська вважали, що війська, дислоковані на цьому фронті, мають важливе значення, але були зосереджені на марші в напрямку Москви. Як тільки Гітлер дізнався, що радянські війська під Києвом опинилися в скрутному становищі, він перенаправив свої війська з Москви на Київ.

Німецька армія оточила радянські війська, відрізавши їх від постачання і підкріплення. Від бомбардувань загинули тисячі киян.

Чи знаєте ви?

Гітлер і його генерали запекло сперечалися про те, чи йти на Москву, чи брати Київ. Деякі історики вважають, що зосередження Гітлера на Києві було тактичною помилкою.

6. Битва за Нормандію

Хто: війська союзників, Німеччина

Великий конфлікт: Друга світова війна

Коли: Червень-серпень 1944 року

Орієнтовні втрати: 795000

Ця битва більш відома більшості людей як День висадки союзників, що відзначається щороку 6 червня. Франція капітулювала перед Німеччиною у 1940 році. У 1943 році у війну вступили США. Союзники були готові до вторгнення на окуповану нацистами територію.

Вони почали операцію з бомбардування німецьких аеродромів і виробничих об’єктів. Пізніше 1200 десантних кораблів висадилися на пляжі Нормандії за підтримки винищувачів і морської артилерії. Протягом двох місяців більшість німецьких військових потрапили в полон або загинули.

За оцінками істориків, в операції брали участь понад 2 мільйони військових.

Чи знаєте ви?

Кілька голлівудських фільмів розповіли історії про вторгнення в Нормандію або пов’язані з ним, в тому числі відзначені нагородами фільми “Врятувати рядового Райана” та “Дюнкерк”.

5. Битва за Чанпін

Хто: Династії Цинь і Чжао

Великий конфлікт: Воюючі держави

Коли: 260 р. до н.е.

Орієнтовні втрати: 750000

Цей конфлікт вважається битвою, яка зрештою призвела до об’єднання всіх китайських держав. Чжао була однією з наймогутніших держав, яка все ще перебувала в опозиції до Цинь, що утримувала більшу частину території в західній частині Китаю. Цинь перемогла всіх інших конкурентів.

Між ними не було великої різниці у військовій силі. Однак циньський генерал заманив Чжао в пастку, розділивши їхні армії на дві керовані групи. Через 46 днів Чжао здалися.

Чи знаєте ви?

Циньський генерал Бай Ци був настільки жорстоким, що отримав прізвисько “м’ясник”.

4. Битва під Верденом

Хто: німецька та французька армії

Основний конфлікт: Перша світова війна

Коли: Лютий-грудень 1916 року

Орієнтовні втрати: 750000

Французьке місто Верден було ключовим опорним пунктом для французьких військових протягом всієї історії країни. Воно розташоване на річці Маас і оточене кількома фортами та цитаделлю. Німецька армія вважала, що зможе захопити Мезські висоти, височину, з якої можна було б розпочати артилерійську атаку на саме місто.

Загальноприйнята історія битви полягає в тому, що німецький генерал Еріх фон Фалькенгайн хотів вести війну на виснаження, продовжувати битися доти, доки Франція просто не здасться. Вони заманили б у бій французькі та британські підкріплення і “залили б себе білою кров’ю”.

Французи все одно перемогли.

Чи знаєте ви?

Провальна стратегія Еріха фон Фалькенгайна коштувала йому посади. Він був звільнений після закінчення битви.

3. Наступ на Соммі

Хто: німецька, французька та британська армії

Основний конфлікт: Перша світова війна

Коли: Липень-листопад 2016 року

Орієнтовні втрати: 1,2 мільйона

Коли німецька армія розпочала наступ на Верден, союзні війська (британські та французькі) вже вирішили атакувати німецькі опорні пункти на річці Соммі. В результаті французи не змогли виділити обіцяні війська для наступу, оскільки захищали свої позиції під Верденом. Це призвело до того, що британські війська були розгромлені в перший же день. Вони втратили трохи більше 57000 солдатів.

Проте, протягом кількох битв за форти і опорні пункти поблизу Сомми, британці та французи врешті-решт здолали німецьку оборону, яка була окопана в окопах.

Чи знаєте ви?

Це був перший випадок інтенсивного використання танків у наземному бою. Більшість танків вийшли з ладу під час бою.

2. Битва за Берлін

Хто: війська союзників, збройні сили Німеччини

Великий конфлікт: Друга світова війна

Коли: Квітень 1945 року

Орієнтовні втрати: 1,3 мільйона

Ця битва стала вирішальною в європейській кампанії проти нацистської Німеччини. Вона призвела до падіння Берліна і прискорила самогубство Адольфа Гітлера та деяких членів його команди. На початку року Гітлер наказав військам стримувати радянські війська в Угорщині. Ці зусилля виснажили німецькі наземні ресурси. Радянські війська атакували Берлін на суші, а союзники задіяли повітряні сили.

Понад 3 мільйони солдатів з обох сторін воювали там.

Після того, як радянські війська прорвали німецьку оборону під Берліном, радянські війська почали обстрілювати серце німецького уряду.

Чи знаєте ви?

Нацистські солдати хотіли здатися в полон американським чи британським військам, а не радянським, побоюючись репресій за жорстоке поводження німців з полоненими червоноармійцями.

1. Сталінградська битва

Хто: Радянський Союз, сили Осі

Великий конфлікт: Друга світова війна

Коли: Серпень 1942 – лютий 1943

Орієнтовні втрати: 1,8 мільйона

Це було найбільше протистояння у Другій світовій війні та найбільша битва всіх часів. У битві брали участь майже 2,2 мільйона військовослужбовців з обох сторін, і майже половина з них загинула (у битві були значні жертви серед цивільного населення).

Сталінград був важливим промисловим містом у будівництві озброєнь і транспорту вниз по Волзі. Місто було побудоване на її берегах. Німеччина вважала, що важливо взяти місто. Їхній наступ розпочався з повітряних нальотів і продовжився на землі.

Радянська армія відповіла двосторонньою атакою. Вони атакували з фронту і тилу, оточивши німецьку армію в місті, залишивши її відрізаною від підкріплень. Врешті-решт німецькі війська капітулювали.

Чи знаєте ви?

У 1946 році російський режисер зняв тригодинний фільм, що зображав вигадану версію Сталінградської битви.

Exit mobile version