ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі – великі прісноводні риби – самі великі 2024

Океанами, річками та озерами планети Земля плаває незліченна кількість видів риб. Однак у цій статті ми зосередимося на найбільших прісноводних рибах. Якщо не брати до уваги розмір, ці 12 велетенських плавців все одно вражають. Вони неодмінно вразять вас своєю дивовижною довжиною та приголомшливою масою!

Сподіваємось, цей список допоможе вам по-новому оцінити масштаби деяких істот, з якими ми ділимо нашу планету. Багато з цих водних істот затьмарили б ваш автомобіль і змусили б вас двічі подумати перед наступним зануренням. Давайте дізнаємось трохи про кожну з 12 найбільших прісноводних риб світу.

12. Прісноводна риба Нільський окунь

Довжина: до 2 метрів


Вага: 226 кілограмів


Де мешкає: Річки Ніл і Конго, озеро Чад та інші річкові басейни


Ідентифікаційна ознака: чорні очі з жовтим зовнішнім кільцем

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Ця велика риба є плідним розмножувачем, що означає, що її популяція зростає вражаючими темпами. Такий швидкий життєвий цикл дозволив цьому виду швидко поширюватися, що не завжди добре. Нільський окунь насправді є інвазивним видом у певних регіонах і завдає значної шкоди екосистемі.

Ця риба походить з ефіопських регіонів і була інтродукована в озеро Вікторія в 1950-х роках, щоб зменшити популяцію “сміттєвої риби” і підвищити шанси рибалок на успішний улов. Вторгнення нільського окуня в озеро Вікторія є яскравим прикладом хаосу, який може завдати місцевій екосистемі інвазивний вид.

Чи знаєте ви?

Одне з головних джерел неприємностей у неприродних місцях існування – величезний апетит нільського окуня. Ця велика риба ласує ракоподібними, молюсками, комахами та іншою рибою. Відомо, що він навіть без розбору поїдає менших представників свого виду.

11. Прісноводна риба Сибірський таймень

Довжина: Майже 2.2 метра


Вага: 104 кілограми


Місцезнаходження: Російські річки


Ідентифікаційна ознака: Яскравий лососевий хвіст

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Ненажерливий апетит цієї риби дав їй прізвисько “річковий вовк”. Сибірський таймень може дожити до тридцяти років і більше, що дає йому достатньо часу, щоб досягти своїх вражаючих розмірів. Ця риба є найбільшим і найдавнішим видом лососевих і служить доказом еволюційного зв’язку між лососем і фореллю.

Чи знаєте ви?

Сибірський таймень досягає статевої зрілості довше, ніж багато інших видів риб. Оскільки цей вид має довгу тривалість життя, не дозріває і не розмножується швидко, його популяція особливо схильна до впливу мінливих факторів навколишнього середовища. Таким чином, сибірський таймень надає екологам цінну інформацію, яка дозволяє їм оцінити стан водних екосистем.

10. Прісноводна риба Електричний вугор

Довжина: 2.4 метрів


Вага: 19 кілограмів


Місцезнаходження: Басейни Амазонки та Оріноко


Ідентифікаційна особливість: Здатність вражати електричним струмом

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Незважаючи на свою назву, слизький на вигляд електричний вугор насправді не є вугром, і його класифікація ближча до сомів і коропів. Ця унікальна істота мешкає в каламутній воді, підстерігаючи рибу, земноводних і навіть дрібних птахів та ссавців. Електричні вугри полюють, використовуючи свої 6 000 клітин-електроцитів, які одночасно вистрілюють і вражають здобич електричним струмом, що оглушує її. Здатність вугра бити струмом також слугує захисним механізмом. Враховуючи, що заряд, який випромінює електричний вугор, становить 600 вольт, більшість істот залишають їх у спокої! Електричного розряду такої сили достатньо, щоб збити з ніг коня.

Чи знаєте ви?

Та ж каламутність, яка допомагає електричному вугру ховатися як від ворогів, так і від здобичі, також ускладнює дихання тварин, що мешкають у воді. Вугор пристосувався до цього і виринає на поверхню кожні кілька хвилин, щоб вдихнути повітря над водою. Вони розвинули електролокацію, щоб компенсувати свій поганий зір і каламутне середовище.

9. Прісноводна риба Бичача акула

Довжина: 2.4 метрів


Вага: 131 кілограм


Де мешкає: Африканські лимани, річки та озера


Відмінні риси: Тупе рило та агресивність

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Також відома як “акула озера Нікарагуа”, ця підводна загроза тримається не лише океану, як можна було б очікувати або сподіватися. Бичача акула мешкає як у солонуватих естуаріях, так і в прісній воді, і пристосована до тривалого перебування в обох середовищах. Вона вважається однією з найнебезпечніших акул для людини через свою сильну агресію і схильність до мілководдя, де вона з більшою ймовірністю може зіткнутися з плавцями. Цей рівень агресії може бути однією з причин її назви, а також її тупий рило і кремезний вигляд порівняно з іншими акулами.

Чи знаєте ви?

Надання акулою-биком переваги мілководдю може бути пов’язане з її відносно невеликими очима і поганим зором. Здобич щільніше скупчується біля берегових ліній, що підвищує шанси акули під час полювання.

8. Прісноводна риба Алігатор Гар

Довжина: Майже 3 метри


Вага: 148 кілограмів


Ареал: Південні річки, озера та лимани Північної Америки


Ідентифікаційна ознака: Широка, схожа на голову алігатора голова

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Ця унікальна на вигляд риба є найбільшою з семи різновидів гар, і єдиною, що має подвійний ряд зубів у верхній щелепі. Алігаторний гар отримав свою назву завдяки широкій кістковій голові, яка за формою дуже схожа на голову алігатора, якщо дивитися на неї зверху. Незважаючи на свою часткову схожість з такою страшною рептилією, алігатор Гар – загалом мирна істота, яка не становить великої загрози для людини. Найбільшу небезпеку становлять, мабуть, його яйця, які отруйні при попаданні всередину організму, а також шкода, яку він може завдати своїми величезними розмірами, якщо його затягнути в човен.

Чи знаєте ви?

Подібно до електричного вугра, алігатор Гар може спливати на поверхню, щоб безпосередньо дихати повітрям. Він робить це за допомогою повітряного міхура, який працює подібно до пари легенів і з’єднується з глоткою, що дозволяє йому вдихати повітря безпосередньо.

7. Прісноводна риба Арапайма

Довжина: Понад 3 метра


Вага: 181 кілограм


Де мешкає: Річки та озера Південної Америки


Ідентифікаційна ознака: Яскраві червоні або помаранчеві плями в області хвоста

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Перед нами ще одна риба, яка здатна дихати з поверхні – і робить це з характерним кашляючим звуком. Відомо, що ці лускаті гіганти принагідно хапають фрукти та птахів, коли спливають на поверхню, хоча зазвичай їхній раціон складається з інших риб. Зазвичай арапайма полює, рухаючись вперед на короткій швидкості, щоб оглушити здобич на достатній час, щоб більша риба могла заковтнути її у свою вакуумну пащу.

Чи знаєте ви?

Схильність арапайми полювати на поверхні води або поблизу неї робить її вразливою для головного хижака – людини. Цю рибу досить легко вбити гарпуном, коли вона знаходиться так близько до поверхні, і багато корінних жителів так і роблять, щоб заготовляти м’ясо риби та виготовляти прикраси з її луски. Надмірний вилов риби наразі є найбільшою загрозою для арапайми.

6. Прісноводна риба Меконзький гігантський сом

Довжина: 3 метра


Вага: 294 кілограми


Місцезнаходження: Басейн Меконгу в Південно-Східній Азії


Ідентифікаційна особливість: Відсутність зубів

Хоча деякі екземпляри алігатора Гар і арапайми перевищують меконзького гігантського сома в довжину, останній регулярно досягає набагато більшої ваги. Цей водний бегемот вважається одним з найбільших серед усіх безлускатих прісноводних риб. Загрози для його популяції, такі як надмірний вилов, знищення місць розмноження та перекриття річок, поставили його на межу вимирання.

Чи знаєте ви?

Меконзький гігантський сом – єдиний вид сомів, що не має зубів, а також має набагато менш виразні вуса, ніж звичайні вуса, що відходять від рота інших сомів. Відсутність яскраво виражених вусиків у поєднанні з великими розмірами часто призводить до того, що люди, які бачать одного з цих гігантських сомів, думають, що вони побачили акулу.

5. Прісноводна риба Китайський веслоніс

Довжина: 3 метра


Вага: 300 кілограмів


Місцезнаходження: Річка Янцзи


Ідентифікаційна ознака: Довгий, схожий на меч рило

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Багато експертів побоюються, що ця масивна риба, яка перебуває під загрозою зникнення, можливо, вже вимерла. З 1995 року в дикій природі не було помічено жодної молодої особини, а з 2003 року взагалі не було помічено жодної китайської веслоноса в дикій природі. Після того, як у 1980-х роках на річці Янцзи була побудована гребля, середовище існування цієї гігантської риби було змінено настільки, що популяція не змогла відновитися після надмірного вилову.

Чи знаєте ви?

Характерний риб’ячий хвіст цієї риби, який надихнув китайців назвати її китайською рибою-мечем, називається рострум. Під час плавання ця гігантська риба створює підйомну силу, діючи як стабілізатор і дозволяючи їй тримати голову рівно.

4. Прісноводна риба Сом вельський

Довжина: 4.8 метрів


Вага: 300 кілограмів


Місцезнаходження: Басейни та річки Центральної та Східної Європи


Ідентифікаційна ознака: Великий нижній плавник, довгі дужки

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Хоча цей велетенський вид сома походить з Євразії, він вважається інвазивним видом у багатьох різних регіонах, де його було інтродуковано як спортивну рибу. Через свої величезні розміри він отримав такі прізвиська, як “Ебро-монстр”, “Європейський гривастий” та “Сом-людожер”. Однак, незважаючи на ці прізвиська, валлійський сом – далеко не гривастий. Його дорослий раціон в основному складається з інших риб, вугрів, ракоподібних і навіть нещасних гризунів і качок. Як і деякі інші великі види риб, вельський сом полює “методом заковтування”, засмоктуючи здобич, раптово відкриваючи рот для створення потужного всмоктування.

Чи знаєте ви?

Звички розмноження вельського сома передбачають командну роботу. Самець викопує неглибоке заглиблення в піску під водою, часто поруч з укріпленнями, такими як коріння дерев або каміння. Потім самка наповнює гніздо тисячами ікринок, а самець сома старанно охороняє їх, поки вони не вилупляться.

3. Прісноводна риба Гігантський прісноводний скат

Довжина: 5 метрів


Вага: 500-600 кілограмів


Де мешкає: Лимани та річки Таїланду


Ідентифікаційна особливість: Млинцеподібна форма і довгий, жалючий хвіст

Про цей вид відомо менше, ніж про його океанічних побратимів. Невідомо, чи пристосований гігантський прісноводний скат до того, щоб покинути річки, де його найчастіше можна побачити, і плавати в солоних морських водах. Фахівці побоюються, що цей вид може проіснувати недовго, оскільки забруднення і втручання в його річкове середовище існування вже призвели до скорочення його чисельності.

Чи знаєте ви?

Ця масивна риба має найбільше жало серед усіх відомих скатів, яке може перевищувати 35 сантиметрів у довжину! Гігантський прісноводний скат зазвичай не агресивний до людей, але колючка в його хвості може завдати серйозної шкоди, якщо нею розмахувати з метою самозахисту.

2. Прісноводна риба Білий осетер

Довжина: 6 метрів


Вага: 500 кілограмів


Ареал проживання: Північноамериканські річки та естуарії Тихого океану


Ідентифікаційна ознака: Пласка, схожа на лопату голова та підхвостья

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Цей водний гігант є найбільшим видом прісноводних риб у Північній Америці. Замість слизької шкіри, як у сома, або луски, як у більшості інших риб, білий осетер вкритий твердими кістковими пластинами, які називаються щитками. Вони також мають спільну рису з акулами: внутрішній каркас, що складається з хрящів, а не кісток. Цей хрящовий скелет надає осетру додаткової гнучкості, роблячи його досить рухливим у воді.

Чи знаєте ви?

Самка білого осетра може випустити 3 мільйони ікринок, які при контакті з дном річки прилипають до нього. Це компонент “трансляційного нересту”, коли і самець, і самка викидають свої фертильні компоненти, щоб потім змішатися у воді.

1. Прісноводна риба Білуга

Довжина: 6-7.3 метрів


Вага: 1133 кілограмів


Місцезнаходження: Басейни та лимани Каспійського і Чорного морів


Ідентифікаційна ознака: Акулячий хвіст і тверді луски

ᐈ 12 найбільших прісноводних риб у світі - великі прісноводні риби - самі великі 2024

Білуга – найбільша прісноводна риба у світі. Як і інші осетрові, він належить до найдавнішої відомої групи риб, вік якої оцінюється в 200 мільйонів років. Білуга є джерелом білугової ікри – найдорожчого виду ікри та найдорожчого продукту харчування у світі. Враховуючи вражаючі розміри білуги, людина, яка виловлює ікру цієї риби, є її єдиним природним хижаком. На жаль, попит на елітну ікру призвів до того, що цей вид опинився на межі вимирання.

Чи знаєте ви?

У білуги навколо рота є дужки, схожі на сомині, але коротші. На кінці вони вкриті пір’ям, щоб краще відчувати рух у воді. Рот спрямований вниз і розташований на нижній стороні голови.