ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі – великі геноциди – самі великі 2024

Хоча багато історичних віх вказують на періоди зростання та просвітлення, інші можуть бути набагато похмурішими та трагічнішими. Однак навіть найтемніші моменти людської історії мають незаперечний вплив на майбутнє нашого світу: ось чому важливо пам’ятати про 10 найбільших геноцидів в історії людства. З поваги до тих, хто загинув під час цих жахливих масових винищень, давайте приділимо трохи часу, щоб дізнатися про ці протверезні події в історії людства.

10. Геноцид у Бангладеш

Кількість загиблих: від 300 000 до 3 мільйонів


Місце події: Бангладеш


Роки: 1971


Лідер: Пакистанська армія

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Цей примарний геноцид розпочався з початком операції “Прожектор”, спланованої військової операції, організованої пакистанською армією. Операція “Прожектор” мала на меті знищити загрозу, яку становив бенгальський сепаратизм, і розпочала війну, що призвела до масового винищення. Ця війна стала відома як Війна за незалежність Бангладеш або Війна за визволення Бангладеш.

Чи знаєте ви?

Ісламські фундаменталісти Пакистану заперечували, що операція “Прожектор” була геноцидом, стверджуючи, що кількість загиблих була неточною і перебільшеною.

9. Геноцид осташів

Кількість загиблих: 357 000 – 600 000


Місце події: Незалежна держава Хорватія


Роки: 1941-1945


Лідер: Анте Павелич

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Осташі – хорватський фашистський революційний рух, що ставив за мету досягнення незалежності Хорватії від Югославії. Вони створювали центри підготовки терористів і підбурювали до повстань, підтримувані та заохочувані нацистським режимом. Під час жахливого геноциду були знищені серби, євреї та роми.

Чи знаєте ви?

Осташі хотіли етнічно очистити Хорватію і розглядали сербський народ як головну перешкоду для цього. Сербів та інші цільові групи було зібрано в концентраційні табори, де багатьох з них було знищено.

8. Геноцид черкесів

Кількість загиблих: від 400 000 до 1,5 мільйона


Місце події: Черкесія


Роки: 1864-1867


Лідер: Дмитро Мілютін

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Після тривалої Кавказької війни, яку вели росіяни проти черкеського народу Північного Кавказу, був здійснений геноцид черкесів як етнічна чистка. Черкеси – переважно мусульманський корінний народ, який зазнав значного впливу турків і протягом тривалої історії зазнавав жорстоких переслідувань з боку росіян.

Чи знаєте ви?

Черкеси продовжують боротися за визнання трагедій, які пережив їхній народ, проводячи марші та вимагаючи визнання подій минулого.

7. Геноцид джунгар

Кількість загиблих: 480 000 – 600 000


Місце події: Династія Цин


Роки: 1755-1758


Лідер: Імператор Цяньлун

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Масове винищення монгольського буддистського народу джунгарів, або чжурчженів, було здійснене під час їхньої війни з Китаєм. Джунгарський народ був останньою кочовою імперією, яка виступила проти Китаю, організувавши повстання і наполегливо борючись за панування в регіоні. Маньчжурські “Вісім прапорів”, військові сили династії Цин, отримали наказ не виявляти пощади.

Чи знаєте ви?

На додаток до систематичних страт багатьох джунгарських народів, віспа і голод забрали величезні жертви серед населення. Більшість тих, хто вижив, були продані в рабство.

6. Геноцид у Руанді

Кількість загиблих: від 500 000 до 1 мільйона


Місце події: Руанда


Роки: 1994


Лідер: Уряд на чолі з хуту

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Цей жахливий державний геноцид був спрямований насамперед проти етнічної групи тутсі: націоналісти-хуту знищили майже сімдесят п’ять відсотків народу тутсі. Напруженість між етнічними групами тутсі та хуту в країні Руанда наростала роками, врешті-решт переросла у громадянську війну і призвела до трагічного геноциду в Руанді.

Чи знаєте ви?

Сили хуту застосовували системний підхід до геноциду, перекриваючи шляхи втечі, щоб запобігти втечі жертв. Вони також мотивували новобранців допомагати в геноциді обіцянками землі та ресурсів, які згодом стануть доступними.

5. Геноцид вірмен

Кількість загиблих: від 700 000 до 1,5 мільйона


Місце події: Османська імперія


Роки: 1915-1922


Лідер: Османський уряд

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Геноцид вірмен, який вважається першим геноцидом 20-го століття, був здійснений у розпал Першої світової війни. Османські турки, які воювали пліч-о-пліч з німцями та угорцями, побоювалися, що Вірменія буде допомагати російським військам. Їхнє бажання встановити мусульманське турецьке панування в цьому регіоні призвело до систематичних замахів і масових вбивств.

Чи знаєте ви?

Після того, як турки-османи стратили найбільш працездатних вірменських чоловіків, вони силоміць вигнали решту вірмен у пустелю під виглядом переселення і залишили їх помирати від голоду.

4. Геноцид казахів

Підрахунок смертей: 1,3 – 1,75 мільйона


Місце події: Казахська Радянська Соціалістична Республіка


Роки: 1931-1933


Лідер: Філіп Голощекін

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

У Казахстані цей руйнівний штучний голод називають “Голодомор Голощекіна” на честь його організатора Філіпа Голощекіна. До Голодомору народ Казахстану жив кочовим скотарським життям, сезонно пересуваючись зі своїми стадами худоби. Голод забрав життя багатьох людей і худоби, а казахський народ, що залишився, був змушений оплакувати не тільки втрату своїх померлих побратимів, але й руйнування свого попереднього способу життя.

Чи знаєте ви?

Цей геноцид відіграв ключову роль у формуванні Радянського Казахстану і вбив близько чверті всього населення.

3. Геноцид у Камбоджі

Кількість загиблих: 1,3 – 3 мільйони


Місце події: Демократична Кампучія


Роки: 1975-1979


Лідер: Пол Пот

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Червоні кхмери, або Комуністична партія Кампучії, захопила контроль над урядом Камбоджі в 1975 році з метою перевести суспільство на комуністичний аграрний спосіб життя. Громадян примусово виселяли з міст і відправляли на роботу в трудові табори, часто до смертельного виснаження. Провідні діячі та сім’ї існуючих політичних, релігійних та освітніх інституцій були вбиті.

Чи знаєте ви?

Жертв цього трагічного геноциду часто ховали в братських могилах, відомих як “поля смерті”.

2. Голодомор

Кількість загиблих: 1,8 – 7,5 мільйонів


Місце події: Українська Радянська Соціалістична Республіка


Роки: 1932-1933


Лідер: Йосип Сталін

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Цей жорстокий геноцид, відомий також як “Голод терору” або “Український геноцид”, був ініційований Йосипом Сталіним та радянським урядом. Сталінський режим влаштував штучний голод, який призвів до мільйонів голодних смертей. Хоча причини цієї атаки активно обговорюються вченими, багато хто припускає, що Голодомор був спрямований проти українського націоналізму.

Чи знаєте ви?

Жахливий штучний голод розпочався з депортації куркулів, тобто успішних фермерів, і був посилений конфіскацією тих запасів продовольства, що залишилися.

1. Голокост

Підрахунок смертей: 5 – 17 мільйонів


Місце події: Нацистська Європа


Роки: 1939-1945


Лідер: Адольф Гітлер

ᐈ 10 найбільших геноцидів у світі - великі геноциди - самі великі 2024

Голокост був найбільшим геноцидом у світі. Адольф Гітлер і його нацистський режим вважали, що інші демографічні групи є неповноцінними, і намагалися знищити їх під час Голокосту. Ця жахлива подія, яку також називають Шоа, призвела до загибелі мільйонів євреїв, яких вигнали з їхніх домівок і піддали нелюдським умовам перед передчасною смертю. Інші групи населення також зазнали великих втрат від геноциду нацистів, зокрема, роми, інваліди, гомосексуалісти та слов’янські народи.

Чи знаєте ви?

Під час Голокосту трагічно загинула третина єврейського населення.